15 Temmuz’da Erdoğan’a suikast iddiaları havada kalınca Sabah 21 ay sonra boşluğu doldurdu: “2. tim vardı ama hep gözden kaçırıldı!”

15 Temmuz’da Marmaris’e Erdoğan için gittiği belirtilen Gökhan Şahin Sönmezateş’e ve ekibinin o gece şehit olan 2 polis ile alakasının bulunmadığı ortaya çıkmıştı. Gazeteci Ece Sevim Öztürk, Darbeleri Araştırma Komisyonu Raporunda 01:30’da iki polisin şehit olduğu, 25 polisin ve 1 özel güvenliğin yaralandığını belirtmişlerdir. Oysa ki Sönmezateş ve ekibinin Marmaris’teki Turban otele girişi 03:38’dir. Bu iki polisi bahsettiğimiz ekibin öldürmediği yüzde 100 ortada.” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer yandan Erdoğan’ın 15 Temmuz’da, Marmaris’i terk etme saatleri de verilmişti: “TBMM Komisyon Raporuna göre: 00.11; CHP’nin şerhine göre: 00.30; Vali’ye göre: 01.20; Kamera kayıtlarına göre: 00.45”

Bu yazı gündeme geldikten sonra çok tartışılmıştı. Bunun üzerine Havuz Gazetesi Sabah, 15 Temmuz’dan 21 ay sonra ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Sabah gazetesinin iddiasına göre, 15 Temmuz’da Dalaman’a Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı için geldiği söylenen Sönmeztaş ve timi dışında başka bir tim daha bölgeye gitti. Gazete haberinde, “O time ait tüm veriler karartılmak istendi” iddiasını yazdı.

Sabah’a göre, “15 Temmuz gecesi, Dalaman’a, Sönmezateş’in suikast timinden üç saat önce bir başka tim geldi. Üç helikopterle gelen bu tim, ATA uçağı İzmir’den havalanıp 00.40 sularında Dalaman Havalimanı’na indiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı almayı planlıyordu. Ancak bu gizli timin bilmediği şey Erdoğan’ın henüz uçakta olmadığı idi. Tanık ve şüphelilerin ifadelerinin yanı sıra radar ve bant kayıtlarıyla sabit olan üç helikopterin varlığı araştırılmadığı gibi aksine skandal bir biçimde sümenaltı edildi.” iddiasında bulundu. Gazete bu süreçte belgelerin ve soruşturmanın sümenaltı edildiğini önü sürdü.

Sabah’ın haberinde Ankara Cumhuriyet Savcılığı dosyaya müdahil oldu. Dosyayı karantinaya aldı, yayın yasağı kararı aldırdı ve soruşturmayı da derinleştirmedi. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz Dalaman dosyasına el koydu. Daha önce sümenaltı edildiği iddia edilen dosyayı dört savcı ile yeniden soruşturuyor. Haberde ayrıca idari tahkikatın sonuçsuz kaldığı belirtilirken 15 Temmuz Dalaman Havalimanı kayıtlarının 17 Temmuz olarak değiştirildiği öne sürülüyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin