15 Temmuz’da dağıtılan silahla işlenen cinayette karar verildi

15 Temmuz gecesi, Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtılan MP-5 silahla, Ankara Çubuk’ta traktörle tarla sulamaktan gelen Cesur Demircioğlu’nu (18) öldüren ve ağabeyi İdris Demircioğlu’nu (22) yaralayan Mustafa Maraş’ın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, cinayeti işleyen Maraş’ı müebbet hapis cezasına çarptırırken, cezada herhangi bir indirim de yapmadı.

Cumhuriyet’in haberine göre, 15 Temmuz’dan 15 gün sonra, 30 Temmuz 2016 tarihinde, Mustafa Maraş isimli kişi, imam nikâhlı eşi A. ile birlikte piknikten dönerken, Çubuk ilçesine bağlı Sarısu köyünün girişinde, tarla sulamaktan dönen Cesur Demircioğlu (18) ve İdris Demircioğlu’nun (22) bindikleri traktörle karşılaştı. Taraflar arasında çıkan tartışma sonucunda, Maraş, arabanın arka koltuğunda bulunan MP5 silahı alarak, iki kardeşe ateş etti. Olayda Cesur Demircioğlu ölürken, İdris Demircioğlu yaralandı. Tutuklanan Maraş, “MP-5 silahın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtıldığını” söyledi.

Üst sınırdan ceza

Soruşturma sonunda Maraş hakkında Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme, sanık Maraş’ı izinsiz silah bulundurma ve kasten yaralama suçlarından toplam 9 yıl 9 ay, Cesur Demircioğlu’nu öldürme suçundan ise müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Maraş’a üst sınırdan ceza verirken, “Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın sanık üzerindeki olası etkileri” nedeniyle de herhangi bir indirim yapmadı.

Valilik kabul etmişti

Cinayetin kamuoyuna yansımasından sonra bir açıklama yapan Ankara Valiliği, 15 Temmuz gecesi personele kimlik kontrolü yapılarak silah dağıtıldığını, daha sonra da dağıtılan silahların toplandığını ve yapılan sayımda bir adet MP-5 silahın kayıp olduğunun belirlendiğini açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin