15 Temmuz’da Akıncı’da görülen ’emekli pilotlar’ mahkeme kayıtlarına girdi: İncelenmeyen 11 hayalet uçağı kim kullandı?

15 Temmuz gecesi darbenin merkezi olduğu iddia edilen Akıncı Üssü’den yaşanalar hala netleşmedi. Dava dosyalarındaki sınırlamalara rağmen ulaşılabilen bilgiler bile 15 Temmuz Gecesi yaşananların aslında anlatıldığı gibi olmadığını ortaya koyuyor.

Bold Medya’dan Cevheri Güven’in özel haberine göre, 15 Temmuz’da Akıncı Üssü’nde “emekli pilotlar” görülmesi mahkeme kayıtlarına girdi. Bu pilotlar o gün nizamiye kapısında giriş yapmalarına ve görgü tanıklarının olmasına rağmen araştırılmadı. Görgü tanıkları ise mahkemeye çağrılmadı.

Diğer yandan, 16 Temmuz’da polislerin üssü almasından bir süre sonra kamera kayıtlarına el konuldu ve parmak izi, DNA izi tespiti başladı. Ancak incelenmeyen kritik tek bir yer vardı. O yer ise o gece Akıncı Üssü’nde darbenin merkezi olduğu belirtilen ve “öğretmen gazinosu” olarak bilinen odaydı.

Mahkeme kayıtlarındaki 170607 numaralı evrak, 143 Filo’da yapılan tüm arama ve el koyma işlemlerinin yer aldığı tek evrak olarak biliniyor. Savcı eşliğinde polisin yaptığı arama ve el koymalar, Yarbay Nihal Altuntop nezaretinde gerçekleştirilmiş ve imza altına alınmıştı. Fakat bir tek ‘öğretmen gazinosu’ için araştırma yapılmadı. (Nihal Altuntop’un 15 Temmuz gecesi sabaha kadar Akıncı Üssü’nden MİT’e telefonla bilgi veren kişi)

“O ODAYA BAKMADAN BİR ARAŞTIRMA YAPMANIN ANLAMI YOK, AMAÇ DELİL BULMAK DEĞİL”

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Akıncı Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim ise savunmasında bu duruma ısrarla dikkat çekip, üste ertesi gün arama yapan ekibe vurgu yapmıştı:

“Bu ekip bir tek öğretmen gazinosunu araştırmamıştır. O odadan ne bir parmak izi ne DNA örneği alınmamıştır. Yani o odaya bakmadıktan sonra aslında 143 Filoya girip araştırma yapmanın anlamı yok ki. Sanırım amaç delil bulmak değil, başka şeymiş. Oradaki birilerinin ortaya çıkması istenmemiş olsa gerek.”

AKINCI ÜSSÜ’NDEN KALKAN VE İNCELENMEYEN 11 HAYALET UÇAĞI EMEKLİ PİLOTLAR MI KULLANDI?

Akıncılar’da 15 Temmuz’da yaşananlara ilişkin yapılan karartmaların içine Akıncı Üssü’ndeki uçak sayısını da koymak gerekiyor. Kayıtlara göre d gece Akıncı Üssü’nde 71 uçak var. Ayrıca Diyarbakır’dan gelen 6 uçak daha o gece üste mevcut. Toplamda 77 uçak.

Savcılık emriyle, 15 Temmuz’da hangi uçakların bombardıman yaptığının belirlenmesi için TUSAŞ görevlendiriliyor. TUSAŞ, Akıncı Üssü’nde 66 uçağı inceliyor ve rapor tutuyor. 11 uçağı ise incelemiyor. Bu noktada akla bomba atıp atmadığı incelenmeyen 11 uçağın o gece “telsiz irtibatı kurmadan kalkan, ışıkları kapalı uçaklar” olup olmadıkları ve o uçakları, 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde görülen emekli pilotların kullanıp kullanmadıkları sorusu geliyor.

Çünkü, şu an Akıncı Davası dosyasında; Akıncı Üssü’nden kalkış yaparak darbeye katılmakla ve bombardıman yapmakla yargılanan pilotların tamamının Kule’yle telsiz dikta kayıtları mevcut. Fakat bu 11 uçağın pilotuyla ilgili hiçbir bilgi bulunmuyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin