15 Temmuz raporu, Cemaat’i haklı çıkardığı için yayınlanmamış

15 Temmuz’un ardından kurulan Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun hazırlayarak Meclis’e sunduğu raporun, Hizmet Hareketi’ni haklı çıkaracak belge ve bilgiler içerdiği için yayınlanmadığı ortaya çıktı. Komisyonun çalışmaları sonrası hazırlanan raporda, AKP rejimini uluslararası arenada zor durumda bırakacak, Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum edecek bilgiler olduğu öğrenildi.

Halk TV’de yayınlanan ‘Açıkça’ programında 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı ancak ortadan kaybolan raporla ilgili çok önemli bir kulis bilgisi paylaşıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan Meclis araştırma komisyonu 4 Ekim 2016’da çalışmalarına başlamıştı. CHP’li üyelerin ‘süre uzatma’ taleplerine rağmen, komisyonun çalışmaları 4 Ocak 2017 günü sonlandırıldı. Rapor, Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından 12 Temmuz 2017’de dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sunuldu. Ancak rapor Meclis’te okunmadı ve tartışmaya açılmadı. Hatta bir ara raporun Meclis’e sunulmadığı bile söylendi.

RAPOR ORTADAN KAYBOLDU

‘Açıkça’ programına katılan Gelecek Partili Selçuk Özdağ, çok önemli açıklama ve ifşaatlarda bulundu. Özdağ, raporun Meclis tarafından neden yayınlanmadığı yönündeki soruya, “Ben darbeleri araştırma komisyonunda başkanvekiliyken raporun taslağı bana gönderildi. Orada Muhsin Yazıcıoğlu’yla ilgili kısım yoktu. Bunun üzerine başkanı aradım, ‘bu yok, bunu koymanız gerekiyor’ dedim. Sonra ben Manisa’daydım, başkan Reşat Petek beni arayarak bu komisyon raporunu teslim edeceklerini söyledi. Onlar götürdüler ve teslim edildi. MHP, CHP ve HDP şerhlerini koydular. Daha sonra yayınlanıp yayınlanmaması tamamen Meclis Başkanlığı’na aittir. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, böyle bir raporun ellerinde olmadığını söyleyince ben de ‘Hayır biz size raporu teslim ettik. Siz de yayınlayıp yayınlamayacağınızı söyleyeceksiniz’ dedim. Sonra ‘raporun ellerinde olduğunu ancak tekamül etmediği için yayınlamayacaklarını’ söylediler.” dedi.

‘ÖNEMLİ’ HUKUKÇULAR UYARMIŞ: BAŞINIZ YANAR!

Bunun üzerine Barış Pehlivan bir kulis bilgisi paylaştı. Pehlivan, “Tam yayınlanma sürecinde Meclis Başkanlığı dahil olmak üzere AKP yöneticilerine önemli hukukçular ziyarette bulunuyor ve diyorlar ki; bakın bu darbe raporundaki gerçekler, iddialar, olgular yarın sizlerin başına bela açar. Uluslararası arenada Meclis’te yayınlanmış bir resmi rapor, Fethullahçıların da işini kolaylaştırır. Türkiye’nin uluslararası arenada zor durumda kalmasına, tazminatlar ödemesine yol açabilir. Gelin bu raporu Meclis’te resmi olarak basmayalım’ diyerek telkinde bulunduğu ve ondan dolayı basılmadığına dair bir kulis bilgisi var. Bilmiyorum sayın Selçuk Özdağ bu kulis bilgisini doğrular mı?”

Bunun üzerine Selçuk Özdağ, “Kulis bilginiz doğrudur.” cevabı verdi.

1 YORUM

  1. Kim bu “önemli hukukçular”? Hala mı aynı düşüncedeler? Hepsi mi aynı düşüncede?
    Kimleri ziyaret etmişlerdi? Ziyaret olunanlar da aynı düşüncedeler mi?
    Rapor nerede?
    Muhalefet partilerinden şimdiye kadar Meclis’te bu soru sorulmuş mu? Sorulmuşsa ne cevap verilmiş; sorulmamışsa neden sorulmamış?

    Geçenlerde, Sayın İnönü’nün, Meclis’te bir cümleyi kullanıp kullanmadığı soruldu; araştırıp: “kullanmamış” dediler; Sayın Cumhurbaşkanını yalanladılar. Koskoca rapor nasıl kaybolur? Meclis’te kaybolan başka raporlar da var mı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin