15 Temmuz öncesi Hulusi Akar Pentagon’a bu mesajı vermiş: ‘Böyle devam ederse ordu müdahale eder’

15 Temmuz sürecinin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Nisan 2016’da Washington Askeri Ataşesi aracılığıyla Pentagon’a, Anayasa ihlalleri devam ederse TSK’nın duruma müdahale edeceğini ilettiği ortaya çıktı.

Nordic Monitor sitesinin haberine göre, dönemin Genelkurmay Başdanışmanı Orhan Yıkılkan’ın mahkemede anlattığı olaya göre Amerikan Savunma Bakanı Ash Carter’ın temsilcisi “AKP, Türkiye’yi Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin değerlerinden ve Batı’dan uzaklaştırıyor. TSK’nın bu konuda tavrı ne olacak” sorusunu yöneltti.

Akar’ı temsilen Washington’da bulunan Tuğgeneral Yavuz Çelik’in bu soruya “Orgeneral Hulusi Akar da TSK da Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin en temel değerlerine bağlıdır. Mevcut iktidarın ülkeyi, Cumhuriyetin değerlerinden uzaklaştırmasından da rahatsızlık duymaktadır. Eğer bu durum daha da ileriye götürülür, anayasadaki laiklik hukukunun üstünlüğü temel ilkeleri ihlal edilirse başında Orgeneral Hulusi Akar olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri bu duruma müsaade etmez ve müdahale eder” şeklinde cevap verdi.

Albay Yıkılkan ayrıca Tuğgeneral Hakan Çelik’in Nisan 2016’daki bu görüşme öncesi Genelkurmay Karargahında Akar ile baş başa görüştüğünü ve Akar’ın bilgisi dışında böyle bir açıklama yapması durumunda bir gün bile görevinde kalamayacağını ilave etti.

Yıkılkan Amerikalıların darbe girişimini Cemaat’in yaptığına neden inanmadığını da şöyle ifade etti:

Şimdi Dunford geliyor (Amerikan Gen. Kur Bşk, diyorsun ki bunu FETÖ yaptı bilmem ne.Ya senin temsilcin TSK müdahale edecek diye Dunford’a söylemedi mi 3 ay önce?Söyledi. Sen ne dersen de. İnanır mı, FETÖ yaptı diye? Yav inanmaz. Dünya inanmaz. Niye inansın? Önceden güvence verdin, niye inansın? Mümkün değil inanması.”

Açıkladığı görüşmeyi Akar’a rapor ettiğini belirten başdanışman Akar mahkeme gelseydi kendisine “Komutanım hani ben size şunu söyledim mi? Bunlar onaysız olur mu?” sorusunu soracağını söyledi.

Haberin orijinal haline ulaşmak için tıklayın

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin