15 Temmuz davasında “Yurtta Sulh Konseyi Üyesi” denilen Korgeneral Erdal Öztürk beraat etti

15 Temmuz darbe girişimi davasında Yurtta Sulh Konseyi Üyesi olmakla suçlanan Korgeneral beraat etti. Korgeneral Erdal Öztürk, 15 Temmuz’da birliklerine “kışlaya dönün” emri vermesine rağmen 14 ay tutuklu kalmıştı.

14 ay tutuklu kalan Korgeneral Öztürk’ün avukatı karar sonrası, “15 Temmuz kumpası olmasaydı terfi edecek tek korgeneraldi.” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi kapsamında tutuklanıp 14 ay cezaevinde kalan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilen Korgeneral Erdal Öztürk beraat etti.

İstanbul’da darbe ana davasında dosyası ayrılan dönemin 3’üncü Kolordu Komutanı Erdal Öztürk hakkında “üzerine atılı suçları işlemediği anlaşıldığı” gerekçesiyle beraatine karar verildi.

Öztürk’ün avukatı Ahmet Bilgin, “15 Temmuz kumpası olmasaydı terfi edecek tek korgeneraldi.” dedi.

KIŞLALARA DÖNÜN EMRİNE RAĞMEN TUTUKLAMA

Korgeneral Öztürk, “15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul’da yaşanan eylemleri planladığı ve Yurtta Sulh Konseyi üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Korgeneral Öztürk yargılaması sırasında 15 Temmuz gecesi telefonla birlik komutanlarına emir yazdırdığını, herkesin kışlasına dönmesi şeklindeki bu emre rağmen tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu söylemişti.

O gece 900 kilometre uzakta olduğunu ifade eden Öztürk, “kışlalara dönün” emrini Cumhurbaşkanı’ndan 1,5 saat önce yayınladığının belgesini de göstermiş, ancak tutukluluk hali devam etmişti.

ERDOĞAN’IN DÜNÜRÜ ARAYIP, BASIN AÇIKLAMASI YAPMAMI İSTEDİ

Öztürk, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünürü Özdemir Bayraktar’ın ve üst düzey bir MİT yetkilisinin kendisini telefonla arayarak darbe aleyhine basın açıklaması yapmasını istediğini anlatmıştı.

Erdoğan’ın dünürü Özdemir Bayraktar’ın kendisini saat 00.56’da kendisini aradığını söyleyen Öztürk, görüşmeyi aktarmıştı: “Bana durumun kritik olduğunu söyleyerek basın açıklaması yapıp yapamayacağını sordu. Darbeci hainlerin kurduğu komploya bir basın açıklaması cevap olabilirdi. Bayraktar, cumhurbaşkanının direktifini de iletiyor olabilirdi, soramadım. Basın açıklaması yapma yetkim yoktu ve izinliydim ama olağanüstü durum var. Özdemir Bayraktar Bey’e ‘Konuyu değerlendireceğim’ dedim.

‘MİT YETKİLİSİ ARADI’

Saat 00.59’da üst düzey bir MİT yetkilisinin arayarak ‘darbe girişimi aleyhine konuşması’ için kendisini teşvik ettiğini aktaran Öztürk, şöyle devam etti: “Basınla iletişim için için yardım talep ettim. 01.04’te MİT’ten aradılar. TV kanallarından birinin arayacağını bildirdiler. 01.05’te TGRT’den aradılar. İrticalen değerlendirme yaptık. Darbe karşıtı açıklama yapan ilk generalim. Benim adımla ve rütbemle İstanbul’da bazı emniyet müdürleri aranmış teslim olmalarını istemişler. Bu ses kayıtlarının bana ait olmadığı Adli Tıp Kurumu tarafından belgelendi” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin