135 bin kişiyi hukuksuz işten atan AKP, ‘evet’leri artırmak için 90 bin kadro açtı

Referanduma 2 hafta kala ‘hayırları’ evetlere çevirmek için AKP Hükümeti’nden yeni bir adım geldi. 135 binin üzerinde çalışanı hukuksuz bir şekilde kamudan ihraç eden AKP, 90 bin kişilik alım yapacak. Hem hukuksuzca boşaltılan kamu kurumları doldurulacak hem de referanduma yakın ‘ağızlara bir parmak bal çalınacak. Fakat Türkiye’de işsizlik AKP’nin etkisindeki TÜİK’e göre 3 milyon 700 bin, DİSK tarafından yapılan açıklamaya göre ise  7 milyona yaklaştı.

Kamuya alınacak kadrolar

20 bin sözleşmeli öğretmen: Milli Eğitim Bakanlığı 20 binin üzerinde sözleşmeli öğretmen alımında mülakat dönemi başladı. Bakanlık bunların yanı sıra bin 500 engelli öğretmen ve ek atama ile de bin 300’ün üzerinde öğretmen alıyor.

10 bin polis : Polis Akademisi Başkanlığı, 10 bin polis memuru adayı alımı için ilan verdi. Lisans mezunu ve KPSS’den en az 60 puan alma zorunluluğu bulunuyor. Başvurular 14 Nisan’da sona erecek.

Yurtlara sözleşmeli personel: Kredi Yurtlar Kurumu’na binin üzerinde sözleşmeli memur alınacak. Başvurular 14 Nisan’a kadar sürecek.

Aile bakanlığı’na danışman: Aile Bakanlığı’na bin 500 danışma ve yönlendirme görevlisi alınıyor. İl müdürlüklerince alım ilanları yayımlanırken, KPSS en az 60 puan şartı yer alıyor. Başvurular 6-13 Nisan tarihleri arasında, sınav ise 3 Haziran’da yapılacak.

Hâkim-savcı alımı: Adalet Bakanlığı 2 bin adli yargı hakim, savcı adayı ile 750 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim, savcı adayı alacak.

24 bin erbaş, er alınacak: Kara Kuvvetleri Komutanlığı 11 bin uzman erbaş, 13 bin sözleşmeli er olmak üzere 24 bin personel alıyor. Uzman erbaş alımlarına en az lise mezunları, sözleşmeli er alımlarına da en az ilköğretim mezunları başvurabilecek. Jandarma Genel Komutanlığı’na da 2 bin 650 personel alınacak.

Gelir idaresi’ne 2 bin kişi: İstihdam seferberliği kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı da 2 bin gelir uzman yardımcısı alacak. Adaylar 10-28 Nisan tarihleri arasında başvurularını internet adresinden online olarak yapabilecek. Kuruma girebilmek için KPSS’den en az 70 puan alma koşulu bulunuyor.

12 bin 500 sağlık personeli: Sağlık Bakanlığı iki aylık dönemde 12 bin 500 personel alacak. Yükseköğretim Kurulu 4 bin kadroya öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve akademisyen alımı yapacak. Ulaştırma Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü de yaklaşık 2 bin 500 personel alacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin