’12 yaşındaki kıza tecavüz’ iddiasıyla yargılanan imamın tutuklanmamasına tepki yağdı

Tarsus’ta ’12 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz’ suçlamasıyla yargılanan cami imamı hakkındaki tutuklama talebi mahkemece yine reddedildi. Mahkeme duruşmayı 25 Nisan’a ertelerken, mağdur yakınları ve kadın platformu temsilcileri karara tepki gösterdi.

Sendikaorg’un haberine göre, Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dün gerçekleştirilen davanın dördüncü duruşmasında, Adli Tıp raporu ve delillere rağmen sanık M.D. hakkındaki tutuklama talebini bir kez daha reddetti.

Davayı takip eden Mersin, Tarsus ve Adana kadın platformu temsilcileri, hem duruşma salonunda hem de dışarıda “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganı attı. Uzun süre adliye binası içerisinde karara itiraz eden ve slogan atan kadınlar, hakimin istifasını istedi.

“Kimler tarafından nasıl korunuyor?”

Protestolar adliye bahçesinde de sürdü. Kadınların bahçede yapmak istediği açıklamaya polis engel olmaya çalıştı. Kadınların bahçeden çıkmayı reddetmesi üzerine polis açıklamaya izin verdi.

Kadın platformları, duruşma öncesi adliye binası önünde yaptıkları açıklamada, “İşletilmeyen ve istismar suçlarını görmezden gelen adalet sistemine hesap soruyoruz; tüm taleplere ve delillere rağmen hâlâ tutuklu yargılanmayan sanık kimler tarafından, ne şekilde korunmaktadır?” diye sordu.

Sanık, ikinci duruşmada serbest bırakıldı

İddiaya göre, Adana’nın Akçatekir beldesinde 12 yaşındaki E.S, Kur’an kursuna gittiği cami imamının cinsel istismarına maruz kaldı. E.S’nin 2015 yılında yaşadığı olayı 2018’de yurt müdürüne ve rehber öğretmenine anlatması ile dava süreci başladı.

Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında imam M.D. tutuklanırken, ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme, uzman psikologun E.S’nin beyanlarının güvenilir olduğunu belirtmesi, tüm delil ve raporlara rağmen son duruşmada M.D’nin tutuklanma talebini reddetmişti.

Kararı duyan ailenin tepkisi üzerine mahkeme başkanı, “Beraat kararı bile çıksa suçsuz olduğunu göstermez” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin