12 kişinin öldüğü IŞİD Sultanahmet saldırısının sanıklarına tahliye 

15 Temmuz’un gölgesinde alınan mahkeme kararları tartışılmaya devam ediyor. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Sultanahmet’te 12 Alman vatandaşının öldüğü terör örgütü IŞİD’in yaptığı ortaya çıkan canlı bomba saldırısıyla ilgili görülen davada 6 sanığın tahliyesine karar verildi. Tahliye edilen sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı kondu.

Sultanahmet Meydanı’nda 12 Ocak’ta terör örgütü IŞİD üyesi Nabil Fadlı tarafından gerçekleştirilen, 12 Alman vatandaşının öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin davaya devam edildi. 13’ü tutuklu 26 sanığın yargılandığı davanın ikinci celsesinde, 6 sanığın tahliyesine karar verildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci celseye, 13 tutuklu sanık getirildi. Ayrıca tutuksuz sanık Muhammet Handavi ile 4 tutuksuz sanık, Gaziantep Göç İdaresi’nden sesli ve görüntülü kayıt sistemiyle duruşmaya katıldı. Saldırıda yaralanan turist kafilesinin rehberi Sibel Şatıroğlu da duruşmaya “şikayetçi” sıfatıyla katıldı.
Sesli ve görüntülü kayıt sistemiyle ifadesi alınan sanıklar Mulham Almunkkel, Feras Douro, Majed Al Masrı ve İbrahim Lutfi suçlamaları reddetti. IŞİD ile herhangi bir bağlantıları olmadıklarını savunan sanıklardan İbrahim Lütfi, “Silahlı terör örgütü IŞİD üyesi değilim. Herhangi bir irtibatım yoktur. Türkiye’ye yasal yollardan geldim, Suriye pasaportum ve kimliğim vardır. İstanbul’da Muhammet İsa ve Ebu Attar adlı şahıslardan kiraladığım ve benim gibi Suriyeli vatandaşların kaldığı binada kalıyordum” diye konuştu. Canlı bombanın da aynı binada kaldığı sorulması üzerine sanık Lütfi, “Sabah işe gidip akşam dönüyordum. Binada kalan birkaç şahıs dışında sanıkların büyük bir kısmını tanımıyorum. Canlı bomba Fadli’yi bu adreste olay öncesinde görmemiştim. Onun bu adrese ne şekilde ve kimin vasıtasıyla gelip kaldığını bilmiyorum. Suçsuzum, beraatımı istiyorum” dedi.
Mahkeme heyeti, sanıklar Ahmad Darwish, Ali Alibrahem, Ehab Haidar, Omran Alibrahem, Zafer Alshal ve Zekeriya Derviş’in suç vasfının değişme ihtimali, tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi. Duruşma 1 Aralık tarihine bırakıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin