12 bin yıllık Hasankeyf 500 bin ton çimentoyla gömüldü

Hasankeyf ile Dicle Vadisi’ni sular altında bırakan Ilısu Barajı’nın yapımında 500 bin ton çimento kullanıldığı ortaya çıktı.

Ilısu Barajı’nın ortadan kaldırdığı 12 bin yıllık Hasankeyf ABD’nin en yüksek tirajlı gazetelerinden New York Times’in manşetine taşınınca 12 bin yıllık Hasankeyf’in yok edilmesi gerçeğinin üstünü örtmeye çalışan Anadolu Ajansı’nın geçtiği haber tepkilere neden olmuştu.

50 yıl ömrü öngörülen Ilısu Barajı’nın sular altında bırakılan 12 bin yıllık Hasankeyf’in ve milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan Dicle Vadisi’nin 500 bin ton çimentoyla betona gömüldüğü ortaya çıktı.

Oyak Çimento Beton Kağıt Grubu’nun Ilısu Projesi’ne ilişkin verilen bilgilerde barajın yapımında 500 bin ton çimento kullanıldığı ortaya çıktı.

Bağımsız kültür ve sanat gazetesi Müstehak sosyal medya hesabı üzerinden, “12 bin yıllık Hasankeyf’i KATLETMEK için toplam 500.000 ton beton döktükleri ortaya çıktı! Bir yılda 500 bin ziyaretçi ağırlayan Hasankeyf’i 500.000 ton çimento ile GÖMDÜLER!” paylaşımında bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin