111 yıllık dönem kapanıyor; BP, Türkiye piyasasından çekiliyor

Petrol Ofisi Grubu’ndan yapılan açıklamada, BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyuruldu. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satışın 2024’te tamamlanması bekleniyor. Yapılan anlaşmanın onaylanmasının ardından 111 yıllık devir kapanacak ve BP Türkiye piyasasından çekilecek.

Ekonomi gazetecisi Murat Muratoğlu, konuyla ilgili paylaşımında, “Mehmet Şimşek yabancı yatırımcı peşinde koşarken… 1912’den beri Türkiye’de olan BP ((British Petroleum)
ülke genelinde 700’ün üzerindeki istasyonu neden satıp gidiyor? Neden Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti’nden çıkmıyor? İyi niyetli arkadaşlar bi düşünsün bence…” ifadelerini kullandı.

British Petroleum’un (BP) Türkiye pazarındaki BP Petrolleri A.Ş. ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsayan ve kapanışı düzenleyici kurumun onayına tabi olan işlemin bedeli açıklanmadı.

Petrol Ofisi Grubu’nun ana hissedarı Vitol’ün yönetim kurulu üyesi Chris Bake konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye enerji sektörünün milli gururu Petrol Ofisi Grubu’nun daha da güçlenmesini sağlayacak bu adımı atmaktan ötürü son derece mutluyuz. Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme potansiyeliyle Türkiye’nin geleceğine olan güvenimiz tam.” ifadelerini kullandı.

Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu ise “Pazardaki gücümüzü daha da pekiştirecek bu heyecan verici buluşmayı ve yeni ekip arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satışın 2024’te tamamlanması bekleniyor. 1912 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren BP’nin, Türkiye’den çekilmesiyle 111 yıllık bir dönem de kapanmış olacak. BP’nin Türkiye’den çekileceğine dair haberler daha önce 2015 ve 2020’de haber olmuş, şirket bu iddiayı yalanlamıştı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin