11 milyon kadın çalışamıyor, 4 kadında 3’ü ise ücretsiz çalışıyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Türkiye’de kadınların çalışma hayatındaki konumunu tekrar gündeme getirdi. DİSK’in raporuna göre, Türkiye’de her 4 kadından 3’ü ücretsiz çalışıyor. Kadınlar günlük ortalama 1 dolar, erkekler ise 2.27 dolar kazanıyor. 11.5 milyon kadın çalışma hayatına katılamıyor.

DİSK’in Kadın Emeği Raporu’na göre ,kadınların yaşam ve çalışma koşullarının her geçen gün daha da ağırlaştığını gösteriyor. Kadınlar daha çok çalışıyor ancak daha az kazanıyor. Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 28’e ulaşmış durumda. Her 4 kadından 3’ü ücretsiz çalışıyor. Erkekler kadınlardan 2.5 kat daha fazla ücret alıyor.

Cumhuriyet’in haberine göre raporda şu noktalar dikkat çekici;

* Ev ve aile bakımına kadınlar erkeklerden 5 kat daha fazla zaman harcıyor. 11 milyon 45 bin kadın, ev işleri nedeni ile çalışma hayatına katılamıyor.

* Türkiye’de günde her 4 kadından 3’ünün ücretsiz çalıştığı görülüyor. Yani ev içi emeğin hem toplumsal hem de ekonomik açıdan hiçbir değeri yok.

* Küresel ölçekte yapılan toplumsal cinsiyet araştırmalarında ücret eşitsizliği sıralamasında Türkiye 145 ülke arasında 98. sırada yer alıyor.

* Türkiye’de bir kadın günlük ortalama 1 dolar kazanırken, bir erkek günlük ortalama 2.27 dolar kazanıyor. 4 Erkeklerin sendikalaşma oranı, kadınlardan yüksek. Kadınların sendikalaşma oranı yüzde 7.6 iken, erkeklerin sendikalaşma oranı yüzde 13.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin