10 milyon dolara yapılan binayı kayyım malzemeleri ve arsasıyla 3.2 milyon dolara sattı!

15 Temmuz sonrası el konulan ve kayyım atanan Dumankaya Şirketler Grubu’nun Gebze’de yaptırdığı bina değerinin çok altında satıldı. Kayyım, sadece inşaatı 10 milyon dolara mal olan binayı sessiz sedasız malzemeleri, arsası ve Toyota bayiliği ile birlikte 3.2 milyon dolara sattı.

Binanın çok ucuz fiyata ve tek bir kişiye satış sürecini sosyal medya hesabı Twitter’dan anlatan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, “Satıştan önce ve satıştan sonra noter kanalıyla ihtar göndermemize rağmen, üstüne basa basa rekabet şartlarının oluşmadığını söylememize rağmen “kurt kuzuyu yemeyi kafaya koymuş bir kere.” Bakalım bu beceriksizler güruhu ileride açılacak ceza davalarında ne söyleyecekler.” diye yazdı.

Barış Dumankaya, “Geçici Kayyım! Benim $10 milyona mal ettiğim Toyota Plaza Dumankaya Gebze’yi yaklaşık $3.2 milyon dolara sattı. Koskoca plazanın sadece alet, edavet, ekipman ve demirbaşlarının maaliyeti $1 milyon dolarken, 8.000 m2 binayı, arsasını, Toyota bayiliğini ve en önemlisi 8 yıllık müşterisini ve emeğini sadece $2.2 milyona sattı.” ifadelerini kullandı.

Kendi binalarına yakın bir yerdeki arsadan da örnek veren Dumankaya, “Bizim Gebze deki plazamızın çapraz karşısında bizim arsadan yaklaşık 200m2 daha küçük ve daha kötü konumda olan bir arsa http://sahibinden.com da 14 milyon TL ye 03/07/2018 de satışta,o günkü dolar kuru ile bu arsa $3.685.000 ediyor.” şeklinde konuştu.

Barış Dumankaya o ilanı da paylaştı.

İHALEYE BİR KİŞİ SOKULDU

Barış Dumunkaya yaşanan süreci şöyle özetledi: “İhaleye daha önceden anlaştıklarını düşündüğüm TEK 1(bir)kişi katıldı ve rekabet şartlarının oluşmamasına rağmen Plaza’yı düşük fiyatla sattılar. İhaleye giren tek kişi kapora olarak ilk etapta 1.850.000TLyatırıyor ve Plaza’ya tek başına teklif veriyor.

Barış Dumankaya

“Fakat o sırada Dolar/TL kuru 7 TL ye kadar fırlıyor. Alıcı, bankadan kredi bulamıyor. Normalde ihale şartnamesine göre, alıcı, ana bakiyeyi ihalenin yapıdığı günden en geç 1(bir) ay içerisinde yatırması gerekiyor, yatıramadığı takdirde kaporası yanıyor.1 ay içerisinde parayı yaptıramıyor, ne zaman yatırıyor biliyor musunuz? Tam 2.5 ay sonra. TMSF ye ve Geçici yönetime o tarihde aşağıdaki ihtar gönderiliyor.”

“Satıştan önce ve satıştan sonra noter kanalıyla ihtar göndermemize rağmen, üstüne basa basa rekabet şartlarının oluşmadığını söylememize rağmen “kurt kuzuyu yemeyi kafaya koymuş bir kere.” Bakalım bu beceriksizler güruhu ileride açılacak ceza davalarında ne söyleyecekler.”

Kayyım heyeti

Dumankaya Kayyum heyeti, 29 Eylül 2016 tarihli 9165 sayılı Sicil Gazetesi’nde yayınlanmıştı. Dumankaya’nın yönetim kurulu başkanlığına Melek Küremmioğlu’nun, yönetim kurulu üyelerine Erbil Sezer, Sami Türker, Cengiz Çendeoğlu, Halük Kanca, Muhsin Bilgi, Halil İbrahim Akyıldız’ın atamalarına karar verilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin