10 aylık Damla Bebek de hapse atıldı

Anneleri tutuklandığı için hapse giren bebekler listesine 10 aylık Damla Bebek de eklendi. İki gün önce gözaltına alınan annesi Arzu Akçakaya tutuklanınca Damla Bebek’de annesiyle birlikte hapse girmek zorunda kaldı. 15 Temmuz’dan sonra başlayan cadı avı kapsamında haksız, kanun ve anayasaya aykırı şekilde bebekli, hamile ve çocukla anneler tutuklanıyor. Gaziantep’teki Damla Bebek ve annesi Arzu Akçakaya bunun son örneği oldu.

‘SEN HAPİSTEKİ KAÇINCI BEBEKSİN DAMLAM’

Kızının ve eşinin görüntülerini sosyal medyadan paylaşan eşi ise duyarlı milletvekilleri ve insan hakları savunucuları ile tutuklama kararını veren mahkeme ve savcılıklardan tutuksuz yargılama için yardım talep etti. Eşi Arzu Hanımın tutuklanması kararıyla Damla’nın yaşadıklarının görüntülerini paylaşan Mesut Akçakaya görüntülerin altına, “Benim kızım bunu haketmiyor. Her şeye rağmen 4 saat ağladı Damlam. Sen hapisteki kaçıncı bebeksin Damlam.” yazabildi.

TERÖR SUÇLAMASIYLA GÖZALTI VE TUTUKLAMA

2 Ağustos 2018 tarihinde Kahramanmanaş Terörle Mücadele Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan Arzu Akçakaya, Gaziantep’e götürüldü. Tanık beyanları ve ByLock olduğu iddiasıyla silahlı terör örgütü üyelii suçlamasıyla 3 Ağustos’ta tutuklandı. 10 Aylık bebeği ile birlikte Gaziantep Li Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan anne Arzu Akçakaya görüntülerde metanetini koruyarak minik kızının ağlamaması için uğraşıyor.

743 BEBEK ANNELERİYLE HAPİSTE

14 Kasım 2018 tarihinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtlayan Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz’ın verdiği sayıya göre cezaevlerinde o tarih itibariyle 0-6 yaş arası 743, 0-3 yaş arası 343 çocuk vardı.  Hükümlü ve tutuklu anneler, hamile ve bebekli anneler TCK’ye ve Ceza İnfaz Kanunu’na göre tutuksuz yargılanması veya infazlarının tehiri gerektiği halde 15 Temmuz’dan bugüne buna uyulmuyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin