Adil Öksüz’ü serbest bırakılmasına yapılan itirazı değerlendiren Hâkim Çetin Sönmez tutuklandı

15 Temmuz’da Akıncı Üssü’nde gözaltına alınan Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakim Köksal Çelik’in kararına yapılan itirazı inceleyen hakim Çetin Sönmez tutuklandı. Sönmez gözaltına alındıktan sonra ‘itirafçı’ olduğu gerekçesiyle serbest kalmıştı. Elektronik kelepçeyle ev hapsine alınan eski hâkim Çetin Sönmez, savcının itirazıyla tekrar tutuklandı.

Adil Öksüz bırakan ilk hakim Köksal Çelik’e dokunulamıyor

Akıncı Üssü’nde gözaltına alınanlar arasında olan Öksüz, savcılık sorgusunun ardından Hâkim Köksal Çelik tarafından “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmıştı. Çelik’le alakalı şu ana kadar herhangi bir gözaltı ya da tutuklama işlemi yapılmadı. Durumuna inceleyen HSYK ise süreci uzattı ve henüz herhangi bir karar vermedi.

Geçtiğimiz günlerde Muğla’da yakalandıktan sonra Ankara’da mahkemeye çıkarılan Sönmez itirafçı olmuş Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği ev hapsine alınmasına karar vermişti. Soruşturma Savcısı Mahmut Tamöz’ün dün karara yaptığı itirazı değerlendiren bir üst hâkimlik, Sönmez’in tutuklanmasına hükmetti. Sönmez, Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

Cem Küçük’ün talimatıyla tutuklandı

TGRT Haber’de program yapan yandaş gazeteciler Cem Küçük ve Fuat Uğur, Hakim Çetin Sönmez’in elektronik kelepçeyle ev hapsi cezasıyla tutuksuz yargılanmasına tepki göstererek, bu hakimin derhal tutuklanması gerektiğini söylemişlerdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı canlı yayında Cem Küçük’e sms göndermişti. Küçük, yargının kendisinden aldığı talimata karşı adeta yaptığı emir tekrarı sms’ini canlı yayında okudu.

Başsavcı Kocaman, Küçük’ün cep telefonuna gönderdiği mesajında “Adil Öksüz’ü ev hapsiyle serbest bırakan hakimin kararına itiraz ettik, tekrar tutuklanması bugün muhtemelen tekrar görüşülecek” demişti.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin