1 uçağından vazgeçmeyen, Saray’ından vazgeçer mi?

HABER YORUM | İLKER DOĞAN

Orman yangınları sonrası başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere iktidar temsilcilerinin açıklama ve tavırları ileriye dönük bir projeksiyon sunması adına önemli. Türkiye’nin acilen yangın söndürme uçaklarına ihtiyacı olduğu açık ancak resmi açkılamaya göre envanterde bir tane bile yok. Erdoğan’ın hangarında ise 8 adet uçak ve 3 helikopter var. Ultra lüks makam otomobilleri de cabası…

Kamuoyu doğal olarak günlerdir şu soruyu tartışıyor: Peki neden bir ya da bir kaçı satılarak yangın söndürme uçağı alınmıyor? Ancak iktidar temsilcilerinin umurlarında bile değil. Görmüyor, duymuyor ve bu konuda hiç konuşmuyorlar… Erdoğan da bu yöndeki eleştirilere kulaklarını tıkamış durumda. Bu kadar eleştiriye rağmen, uçaklarından birinden bile vazgeçmiyor, geçemiyor…

MEMLEKETİ ONLARA TESLİM EDEMEYİZ

Peki 8 uçağından (12-13 uçağı olduğunu söyleyenler de var) 1’inden bile vazgeçemeyen Erdoğan, yarın muhtemel bir seçimde alacağı yenilgi sonrası milyar dolarlık Saray’ından vazgeçebilir mi?

Ne demişti 8 Temmuz’daki konuşmasında: “İstikametini kaybetmiş, avara kasnak gibi dolaşanlara bu memleketi teslim edemeyiz.”

İKTİDARI ELEŞTİRMEK ‘AYIPLANIYOR’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’deki orman yangınlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında, “Böyle milli birlik ve beraberlik gününde ağaç üzerinden siyaset yapanları ayıplıyorum.” dedi.
Pakdemirli’ye göre orman üzerinden siyaset yapmak ayıp! İktidarın yetersizliğini ve krizdeki beceriksizliğini eleştirmeyin diyemediği için ‘orman üzerinden siyaset yapmayın’ ifadelerini kullanıyor.
Rejim için bu bildik ve etkili bir yöntem aslında…
Soma faciası, deprem felaketleri, Çorlu tren kazası ve MB’nın rezervlerinin heba edilmesi gibi onlarca konuda yine aynı tavır sergilenmişti. Rejime göre bütün bu konular ‘siyaset üstü’ydü ve politik malzeme yapılmamalıydı…

TAM BİR HEZİMET

Türkiye 4 gündür alevlere teslim olmuş durumda… Ormanlar birileri tarafından sabote mi ediliyor bilinmiyor; ancak ortada bir gerçek var ki müdahale konusunda yetersiz kalındı. Sosyal medyada videolar var; insanlar yanan ormanların görüntülerini paylaşarak saatlerdir alevlere müdahale edilmediğini anlatıyor. Binlerce hektar ormanlık alan küle dönerken, yüzlerce hayvan telef oldu. İnsanların evleri yandı.

Ve ne acıdır ki bizzat Pakdemirli, Türkiye’nin envanterinde bir tane bile yangın söndürme uçağı olmadığını itiraf etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hangarında resmi açıklamaya göre 8 uçak ve 3 helikopter var ama Türkiye Cumhuriyeti’nin bir tane bile yangın söndürme uçağı yok! Muhalefet bunu eleştirmeyecekse neyi eleştirecek?

ERDOĞAN, 1 UÇAĞINDAN BİLE VAZGEÇMİYOR!

İyi bir yangın söndürme uçağı 30 milyon dolar civarında. 15 milyon dolara da yangın söndürme uçağı ve helikopteri var. Erdoğan’ın hangarındaki sadece Katar’dan alınan 400 milyon dolarlık uçak bile satılsa Türkiye’nin yangın söndürme uçağı ihtiyacı karşılanıyor. Sadece o uçak satılsa kaba bir hesapla 20 adet uçak alınabilir.
Saray yapılırken ‘Burası milletin evi’ diyorlardı. Erdoğan misafirdi! Dolayısıyla o uçaklar da Erdoğan’ın şahsına ait değil. Ancak Erdoğan, 8 uçağın birinden bile vazgeçemiyor.

THK’NIN UÇAKLARI UÇUŞA HAZIR HALE GETİRİLEMEZ MİYDİ?

THK’nın yangın söndürme uçakları son dönemin en önemli tartışma konularından biri. İktidar temsilcilerine göre uçaklar hurda! Ancak aynı uçaklar 2018’de Yunanistan’daki yangına müdahale etti. 2019’a ise Teknofest gösterilerine katıldı. Bu uçaklar iki senede mi hurdaya çıktı? Kaldı kı 2020 yılına dair uçuş sertifikası var…

Velev ki uçakların bakıma ihtiyacı olsun; yangın sezonu öncesinde bir kaç milyon dolar harcanarak uçaklar kullanıma hazır hale getirilemez miydi? Bunu yapmak yerine uçaklar çürümeye terk ediliyor. Pilotların da işine son verilmiş… Yani uçaklar uçuşa hazır bile olsa uçurma şansınız yok! Bu bile rejimin niyetinin sorun çözmek olmadığını ortaya koyuyor…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin