Zombiler

Yorum | Alper Ender Fırat

“Siz gençler, Türkiye’nin mazisini ancak büyüklerimizden dinleyerek öğrenebiliyor. ‘Bize ne zulümler yaptılar, bize köle muamelesi yaptılar.” Eskinin sağlık bakanı, şimdinin Başbakan yardımcısı Recep Akdağ’ın bu sözlerini duyunca; tiksinme, kusma isteği, nefret duygularında dolaştım. Sonra düştüğü zavallı durumdan dolayı ‘acıma’ hissine gittim ama hiç birinde duramadım. Ne tuhaf, içimde biriken his hiç birisi değil. Fark ettim ki tiksinmek bile karşıdakine iyi kötü bir değer atfedecek. Artık tiksinmeye bile değer bulmuyorum demek ki.

Uzun süre baktığım fotoğraflar oluyor. Bende bıraktığı hissi nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Eblehliği artmış, boş boş bakan taşlaşmış bir çehre görüyorum sadece. Allah bazılarının yüzündeki insan olma özelliğini almış sanki bir zombiye dönüştürmüş. Evet ya zombi! Anlamsız, ebleh ve cani! Nasıl katliam yaptığının farkında bile olmayan, hisleri alınmış bir zombi. Zombi kurbanını paramparça ederken bunun farkına bile varmaz. Bu yüzden bir zombiye nasıl bir duygu beslenir ki?

Recep Akdağ daha iki gün önce Türkiye’nin en zeki beyinlerinden gencecik bir doktoru Silivri’de işkence ile öldürdüklerinin farkında bile değil. O hala geçmişte hafif iteklenmesine destansı ağıtlar yakıyor ‘ Ah ah bize ne zulümler yaptılar.’

Empati duyuları alınmış, kulakları sağırlaştırılmış, gözleri görmez olmuş bu zombiler; Halime Gülsu ismini de hiç ama hiç duymamıştır.  Sadece ve sadece işsiz kalmış yardıma muhtaç KHK’lılara yardım ettiği için yüzlerce ev kadınıyla birlikte alındığı gözaltında öldürülen mazlum kadından bahsediyorum. Meriç’te ölen bebeleri de zombiler nereden bilsin?

‘Ah bize ne zulümler yaptılar’ diye feryatlar eden Recep Akdağ ‘Zulüm tarihinde çığırlar açan bir hükümetin üyesi olduğunu umursamıyor. Hiçbir somut delil olmadan yüz binlerce insanı işsiz bıraktıklarının, başka bir yerde iş bulmalarını engellediklerinin, yiyecek ekmeğe muhtaç kalanlara, bir lokma götürdüğü için de yüzlerce ev kadınını tutukladıklarının farkında değil. Çiğ çiğ insan eti yerken bile zırıl zırıl ağlayan bir sünepe.

Zombi olduğu için de bilmiyor Bu toprakların zulüm tarihinde; aç kalmış yetimlere yardım ettiği için hiçbir zaman kadınlar tutuklanıp öldürülmemiştir. En alçak zalimler bile bunu yapmamıştır. İnsan olma haysiyeti taşıyanlar savaşırken bebeklere, kadınlara, yaşlılara dokunmazlar. Bu toprakların hiçbir döneminde, hiçbir zalim yönetim lohusa kadınları derdest edecek kadar şerefsizleşmemiştir. On binlerce kadın hiçbir dönemde hapsedilmemiş, kılıçtan geçirilmemiştir. Eğer şartlar birazcık müsait olsaydı tutuklamakla da kalmayacak hepsini kılıçtan geçireceklerdi; düşünmeyeceklerdi bile.

Ben size tiksinmeyi bile çok görsem de zombilikten uyanacağınız bir zaman hem bu dünyada hem de öte tarafta gelecek. Ve o bebekler ve o lohusa kadınlar ve o mazlumlar ve o mustazaflar ve çaldığın her hayat tek tek sizden hesabını alacak. Ve yeryüzü var olduğu müddetçe zulmünüz ve alçaklığınız anlatılıp duracak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin