Zeybekçi yine gebertmekten söz etti, KHK’yı savundu: Birkaç kişiyi gebertirsem hesabı mı sorulacak?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yayınlanan son KHK’da 15 Temmuz darbe girişimi ve devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılmasında sivillere yargı muafiyeti getirdiği öne sürülen maddeyi eleştirenlere cevap verdi. Zeybekçi, “’Köprüde de katledilen, linç edilen askerler varmış, hesabı sorulmayacak mıymış? Birkaç tanesini geberttiğimde benim çoluğumdan çocuğumdan bunun hesabına mı soracaktı? Kimse öyle ‘ık-gök’ demesin” dedi.

Gebertme ifadelerini daha önce de kullanan Zeybekçi, 15 Temmuz sonrası Uşak’ta meydanlardaki AKP’lilere seslendiğinde de işkence talimatı vermiş, “Bizi gebertin diyecekler’ sözleriyle kötü muamele, işkence ve insan hakları ihlallerinin kapısını açmışt.

Zeybekci, “Neymiş 15 Temmuz’da da hukuk çiğnenmişmiş. 15 Temmuz’da anayasayı, ülkeyi, hükümeti devirmeye gelen, Meclis’i işgal etmeye gelen, bu milleti bölmeye, parçalamaya, bu ülkeyi işgal etmeye gelenlere. Ne diyeyim ben sana. Allah seni bildiği gibi etsin diyorum da, sen o pisliklerin içerisinde yuvarlanıp gideceksin. Orada kendi layığını bulacaksın. Köprüde de katledilen, linç edilen askerler varmış, bunun hesabı sorulmayacak mıymış? Ülke, vatan, bayrak elden gidiyordu, ülke bölünüyordu, parçalanıyordu, bu milletin evlatları katlediliyordu. Hiçbir zaman için bu millet vicdansızlık da yapmaz ve yapmamıştır” diye konuştu.

‘KİMSE ÖYLE ‘IK-GÖK’ DEMESİN, ADAM GİBİ DURSUN HERKES’

Bakan Zeybekci şöyle dedi:

“Bizi canlı almayacaklardı ama bizi alana kadar da onlardan bunun hesabını soracaktım. Peki soruyorum şimdi, onlar bizi katledene kadar, onlardan birkaç tanesini geberttiğimde benim çoluğumdan çocuğumdan bunun hesabına mı soracaktı, arkadan gelenlerden bunun hesabını mı soracaklardı? Kimse öyle ‘ık-gök’ demesin, adam gibi dursun herkes.”

İŞKENCEYİ İTİRAF ETMİŞTİ: GEBERTİN DİYE YALVARACAKLAR!

Zeybekçi, 15 Temmuz kurgu darbe girişimi sonrasında Uşak’ta yaptığı bir konuşmada, işkence ve tehditler sıralamıştı. Zeybekçi yine aynı şekilde ‘gebertin diye yalvaracaklar’ diyerek, adeta işkence talimatı vermiş ve meydanlarda idam sloganları atanlara destek çıkarak şöyle demişti: “Ama şöyle bir şey var, gebersek de kurtulsak derler ya bazıları, bunları öyle bir cezalandıracağız ki bırak idamı, gebersek de kurtulsak diye yalvaracak bunlar. Bunları yalvartacağız. Bunları öyle deliklere tıkacağız ki, öyle deliklerde cezasını çekecekler ki, bunlar bir daha o Allah’ın güneşini nefes aldıkça görmeyecekler. Güneş yüzü görmeyecekler. Bir daha insan sesi duymayacaklar. Gebertin bizi diye yalvaracaklar. Gebertin bizi diye.”

 

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin