Yunanistan’da bir eğitim gönüllüsü daha hakka yürüdü

Meriç’ten geçerek hicret eden bir eğitimci daha gurbette hakka yürüdü. Ankara Samanyolu Cemal Şaşmaz Kız Lisesi Müdürü Halil Dinç,  45 yaşında Yunanistan’da geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybetti.  İki çocuğu ve eşini Türkiye’de bırakarak Yunanistan’a geçen Dinç, edebiyatçı kimliğiyle gurbet yollarına düşüşünü de kaleme almıştı. Şiirinde Meriç’ten geçenlere atıf yaparak, “Hicret evet bakiyesi / Hicranlı duygular, içten/ Vatana son bakış, yaslı/ Bir akşam geçtim Meriç’ten” demişti.

CEMAL ŞAŞMAZ KOLEJİ’NİN DÜNYA BİRİNCİSİ ÖĞRENCİLERİNE ÖDÜLLERİNİ ERDOĞAN VERMİŞTİ

Dinç’in şiirinde ‘Tohumlar bıraktım orda/Semaya ser çeksin diye’ şeklinde bahsettiği öğrencileri, TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları, ulusal ve uluslararası birçok alandaki yarışmada ödül kazanan başarılar elde etti.

Uluslararası İnfomatrix Kısa Film Yarışması’nda ‘Sınırları Aş’ isimli filmleriyle Dünya 1.si olan Samanyolu Cemal Şaşmaz Liseleri öğrencileri Afet Keskin ve Nihal Özgür’e ödüllerini bizzat dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan vermişti.

15 Temmuz’dan sonra onbinlerce eğitimci haksız yere tutuklandı, 1000’den fazla eğitim kurumu hizmet hareketine yakınlığı gerekçe gösterilerek ilk çıkarılan OHAL KHK’ları ile kapatıldı. 20 binden fazla eğitimci işsiz kaldı. 100 binin üzerinde öğrencinin eğitimleri hukuksuz şekilde okullarının kapatılmasından sonra aksadı veya yarım kaldı.

Halil Dinç Türkiye’deki zulüm ve haksızlıklardan sonra göç  kararı almıştı. Dinç’in dostlarıyla paylaştığı şiirinin tam metni şöyle:

 

Geçtim Meriç’ten

Dünyam bir el çantasında.

Yok oldu bir mazi hiçten

Acı, zorlu talihime,

Gülerek geçtim Meriç’ten

 

Tarihin başından beri

Yaşanan, bitmeyen göçten

Yok kimseye imtiyazı

Bilerek geçtim Meriç’ten

 

Bir zehirden iftirayı

-Duydum sen say ki baldıran-

Kırk beş yıllık hatırayı

Silerek geçtim Meriç’ten

 

Sırtımda bir urba ardan

Kalbim güvercin yüreği

Hem serden geçtim hem yardan

-Geride mağmum dostlarım-

Dolarak geçtim Meriç’ten

 

Tohumlar bıraktım orda

Semaya ser çeksin diye

Bebek, anne, yağız, yiğit

Rahim Allah’a hediye

 

Hicret evet bakiyesi

Hicranlı duygular, içten

Vatana son bakış, yaslı

Bir akşam geçtim Meriç’ten

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin