YSK mühürsüz oyları kabul etti, CHP sandıkların yüzde 60’ına itiraz edecek

Referandum sonuçlarına YSK’nın son dakikada mühürsüz oyları ve zarfları kabul edeceğiz açıklaması damgasını vurdu. Açıklama seçimde ‘hile’ iddialarını kuvvetli bir şekilde gündeme getirdi. CHP, 2.5 milyon oyun şaibeli olduğunu, sandıkların yüzde 60’ına itiraz edeceğini açıkladı.  3 büyük metropol kentte “hayır”, 30 büyükşehirden 17’sinde “hayır” çıkmasına karşın, Türkiye genelinde kıl payı “evet” çıkması nedeniyle, sonuçlar “şaibeli” olarak nitelendirildi ve YSK’nin “mühürsüz” oyları da “kabul edeceğini” açıklaması sonuçların “hileyle evet çıkarıldığı” şeklinde yorumlandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, başa baş giden mücadeleden “burun farkı”yla “evet” çıkmasının ardından partisinin Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) olağanüstü topladı. CHP’nin kurduğu seçim takip merkezinde ise YSK’nin verilerinin anbean görülmesi gerekirken, 45 dakikalık bir kesinti yaşandı. Parti yetkilileri, CHP’nin sisteminde hiçbir sorun olmadığı halde, YSK’den veri gelmemesinin dikkat çekici olduğunu, kesintinin neden yaşandığının araştırılacağını söyledi.

EMRE KONGAR: SİZ YARGIÇLAR SAVUNMA HAKKINI KULLANIN DİYE ÖMRÜMÜZÜ HARCADIK, SİZ KÖTÜYE KULLANDINIZ
Cumhuriyet Gazetesi ve akademisyen Emre Kongar yaşananlara tepki gösterdi. “Bütün ömrümüzü yargı hakkını kullanın diye harcadık. Bunu en kritik anda kötüye kullanmanız için değil!” diyerek tepki gösterdi.

MYK olağanüstü toplandı

Parti yetkilileri yaptıkları açıklamalarla ısrarla sandıkların terk edilmemesini istedi. Devlet eliyle evet operasyonunun yapıldığı görüşünün öne çıktığı Genel Merkez’de 2.5 milyon oyun şaibeli olduğu ve sandıkların yüzde 60’ına itiraz edilmesi kararı alındı. Gerek YSK’nin mühürsüz pusula ve zarfların da kabul edileceği kararı, gerekse açık yapılması gereken sayımda sınıflara vatandaşların alınmaması yönünde gelen şikâyetler ve muhalif müşahitlerin dışarı çıkarılması şeklinde gelen haberler Genel Merkez’de seçimlerde hile olabileceği görüşünü öne çıkardı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partide tüm bu sıkıntılar yaşanırken saat 21.15 sıralarında Genel Merkez’e gelerek MYK’yi olağanüstü topladı. CHP’nin kurduğu seçim takip merkezinde ise YSK’nin verilerinin anbean görülmesi gerekirken, 45 dakikalık bir kesinti yaşanması dikkat çekti.

AA ve YSK manipülasyonu

CHP’nin 3 büyük ilde önde olmasına karşın televizyonlarda verilen AA verileri, “Evet” in az farkla önde olduğunu göstermesi Genel Merkezi de harekete geçirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Akünger yaptığı açıklamada, CHP’nin sandıkların yüzde 60’ına itiraz ettiğini belirterek, 2.5 milyon oyda sıkıntı olduğunu, YSK’nin geçersiz oyları da geçerli kabul ettiğini belirtti. Güneydoğu’da Kürt siyasal hareketinin müşahitlerinin dışarı çıkıldığı haberini veren Aksünger, televizyonlarda AA’nın verilenin girildiğini ve bunların manipüle edildiğini söyledi. Ayrıca oy hırsızlığına da zemin hazırlandığını belirtti. Televizyonlarda oyların yüzda yüzüne yakınının açıldığı ve 3 büyük ilde hayırın önde olduğunun gösterildiği anda “evet”lerin önde çıkması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ın zafer konuşmaları için saat vermeleri de tepkiyle karşılandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin