Yeşil sahalardan demir parmaklar arkasına!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Yeşil sahalarda top koşturan bazı futbolcular işledikleri suçlardan dolayı hayatlarının bir kısmını demir parmaklıklar arkasında geçirdi.

Bu isimler arasında Türkiye’den en bilinen isim Tanju Çolak oldu. Türk futbolunun en önemli golcülerinden biri olan Çolak, aldığı Mercedes marka aracın kaçak olduğunu öğrenince kendini ihbar etti. Ağır Ceza Mahkemesi 9 yıl hapis cezası verince, apar topar yurt dışına kaçtı. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yakalanıp, Türkiye’ye iade edildi. 23 ay hapis yatan Tanju Çolak’ın kariyeri hazin bir sonla bitti.

İşte Tanju Çolak benzeri yolu hapishaneden geçen futbolcular:

Adam Chapman: Şu sıralar Sheffield FC formasını giyen Kuzey İrlanda’lı oyuncu henüz 20 yaşındayken kendini demir parmaklılar arkasında buldu. 2009’da bir adama çarparak ölümüne sebep olan Chapman 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezasını çektikten sonra kariyerine kaldığı yerden devam eden Adam Chapman, 7 kez Kuzey İrlanda milli formasını giydi.

Ian Wright: Sadece Arsenal’in değil Premier Lig tarihinin de en büyük golcüleri arasında yer alan Ian Wright, 1991-98 arasında kırmızı-beyazlı formayla 285 maçta 284 gol kaydetti. Wrigt, arabasının vergilerini ve sigortalarını ödemediği için 2 hafta hapis yattı. O kısa süreç bile golcü oyuncuyu oldukça yıpratmıştı. Hapisten çıktığında gözyaşlarına hakim olamayan ünlü yıldız, hayatının en önemli derslerinden birini aldı. 2 haftalık moladan sonra futboluna ve gollerine kaldığı yerden devam etti.

Tony Adams: Hava toplarında hakimiyetiyle Avrupa’nın bir numaralı defans oyuncularından biri olan Adams’ın başı sık sık alkollü araç kullanmaktan dertten kurtulamadı. Arsenal formasının efsanesi 1990 yılında alkollü araç kullandığı tespit edildi. Efsane savunmacı, hız sınırını aştığı için 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hız ve alkol bağımlılığından kurtulamayan Adams, 27 kez hız limitini aşmaktan ceza yedi.

George Best: Manchester United’dan ayrılacağı 1974’e kadar 7 numaralı formayı başarıyla giyerken, bu aynı zamanda 7 numaraya farklı bir anlam yüklenmesinin yolunu da açtı. Futbol tarihinin gördüğü en büyük yeteneklerden biri olsa da sıradışı hareketleri kariyeri boyunca hep daha ön planda yer aldı. Manchester United efsanesi olan Best, 1984 yılında polise hakaret edip, aldığı para cezasını ödeyemediği için 3 ay hapse girdi. Alkol probleminden dolayı Best’in kariyeri 30’lu yaşların başında bitti.

Rene Higuita: Futbol tarihinin gördüğü en sıradışı kalecilerin başında gelen Kolombiyalı Rene Higuita yolu hapishaneden geçen futbolcular arasında yer buldu. 1993 yılında, Higuita bir adam kaçırma olayına karıştığı için mahkum edildi. Kaçırmasını isteyen kişi ünlü Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’dan başkası değildi. Pablo Escobar’ın sorumlu tutulduğu bir çocuk kaçırma olayında yardımcılıkla suçlanan efsane eldiven, 7 ay ceza almıştı. Kolombiyalı kaleci, fidye parasını dağıtmaktan sorumlu tutulmuştu.

Jan Mölby: Ajax ve Liverpool formasıyla Avrupa futboluna damga vuran Danimarkalı Jan Mölby, saha dışında kendini kontrol edememe sıkıntısı yaşayan bir isimdi. Sarhoş halde araba kullanıp kaza yapan Mölby, kendini demir parmaklılar arkasında buldu. 3 ay hapis yatan Mölby, kötü süreçten başarıyla çıkan ender futbolculardan biri olup, Liverpool’un 1990-91 sezonundaki şampiyonluğunda başrol oynadı.

Duncan Ferguson: Everton’ın hırçın çocuğu Duncan Ferguson, yeşil sahalara agresif tavırlarıyla damgasını vuran bir isim oldu. Futbolundan ziyade hırçınlığı Ferguson’u  Merseyside’da unutulmaz kıldı. 1994 yılında oynanan bir karşılaşmada rakibine kafa atan Ferguson, kırmızı kart görmekten kurtuldu ama hapis cezasından kurtulamadı. 3 aylık hapis cezasının 44 gününü tamamladıktan sonra serbest bırakıldı.

Alexandr Kokorin – Pavel Mamaev: Rus futbolunun iki ismi maçtan çıktıktan sonra gittikleri bir eğlence mekanında bir bakanlık görevlisini darp etti. Ticaret Bakanlığı’nda görev yapan Denis Pak’a saldıran Kokorin ve Mamaev tutuklandı. İki futbolcu iki ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezalarının bir ayını çektikten sonra serbest kaldılar.

1 YORUM

  1. Merhaba,

    Futbolcularla ilgili makalede bir ufak düzeltme yapmak istedim. Rus futbolcular Kokorin ve Mamayev yaklaşık 6 aydır hapisteler, ve mahkeme hala devam etmekte 25 Eylüle kadar hapisteler futbolcular.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin