Yerli otomobil için yeni tarih 2022!

Yıllardır üretime geçeceği belirtilen yerli otomobilde yeni tarih açıkladı. Tasarımında sona yaklaşıldığı belirtilen otomobil için Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, 2022 yılının ortasında aracın satışına başlanacağını söyledi.

Karakaş, “Tasarım önümüzdeki günlerde bitmiş olacak. Aracın teknik özelliklerini belirliyoruz. Otomobilde kullanılsın ya da kullanılmasın 900’ün üstünde özelliği gözden geçirip belirledik. Bu aracı takip edecek diğer modellerimizde de kullanılacak elektrik elektronik mimarisinin tasarımını da şimdiden yapıyoruz. 2022 yılında yola çıkaracağımız bu ürün ya da hukuki anlamdaki eserin fikri ve endüstriyel mülkiyet hakkı tamamen TOGG’a yani Türkiye’ye ait olacak” dedi.

2021 sonu, 2022 ilk çeyreği gibi homologasyon çalışmalarının tamamlanacağı aktaran Karakaş, 2022 yılının ortasında da aracın satışına başlanacağının altını çizdi.

Karakaş, “Bu projeye sadece bir otomobil projesi olarak bakmıyoruz. Başından beri hep ‘Otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık’ dedik. Çünkü projemizin harekete geçireceği ekosistemin 15 yıl içinde GSMH’ya katkısı 50 milyar avro, cari açığa olumlu katkısı 7 milyar avro ve istihdama katkısı ise doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişi olacaktır” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin