Belçika’yı Fransa’da Lucerna Koleji öğrencileri temsil edecek

Tr724 HABER MERKEZİ

Belçika’da 8-18 yaş arasındaki öğrenciler arasında düzenlenen Robocup Junior finalinde Lucerna Koleji öğrencileri iki kategoride birincilik aldı. Ortaokul dalında başarı gösteren öğrenciler Belçika’yı dünya şampiyonasında temsil edecek ve Fransa’nın Bordeaux şehrindeki yarışmaya katılacak.

Kendi robotlarını kendileri tasarlayan, proglama dilini öğrenen öğrenciler jüri ve rakip okullar karşısında finale çıktı. Jüriden tam not alan robotlarını, başarıyla yarıştıran öğrenciler ‘sahne gösterimi ve kurtarıcı robot’ kategorilerinde mücadele etti. Lucerna Koleji’ni temsilen 16 öğrencinin katıldığı yarışmada 8 ayrı takım mücadele etti.

Öğrenciler kurtarıcı robot dalında ve ilkokul disiplininde birincilik, ortaokul disiplininde birincilik, gelişmiş ortaokul dalında birincilik ve ikincilik kazandı.

Avustralya’dan bütün dünyaya yayılan robot yarışmaları, dünyanın 30 ayrı ülkesinde düzenleniyor.

DÜNYA FİNALİ FRANSA’DA

Dünya Robocup finalinde, 45 ülkeden 450 takım yarışacak ve 3 bin 500 öğrenci kıyasıya yarışacak. Yarışma finaline 40 binden fazla ziyaretçi ve izleyici bekleniyor.

Sağlıktan spora her alanda robot tasarımı yapılan yarışmalarda öğrencilerin geleceğin teknolojilerine ilgisi ve innovasyon yeteneklerinin artırılması hedefleniyor.

Robocup’un başlama amaçlarında biri 2050 yılında tamamen robotlardan oluşan, yapay zekayla çalışan futbol takımı kurmak olarak duyurulmuştu. Kurulacak takımların karşılıklı maç yapacağı bir vizyonla ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında robot teknolojileri ve yazılımları öğrenme teşvik ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin