TMSF Başkanı, ‘cadı avı’nda yapılan gaspı açıkladı: 932 şirket, 58 milyar TL

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, fon kayyımlığında yönetilen şirketlerle ilgili son rakamları paylaştı. Böylece, devletin ‘cadı avı’ kapsamında çöktüğü ekonomik büyüklük bir nebze ortaya çıkmış oldu.

Gülal’ın verdiği bilgilere göre, Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında kayyım atanan şirket sayısı 932, buralarda çalışan kişi sayısı 44 bin 306. Bu şirketlerin toplam özkaynakları 21,2 milyar TL, ciroları 31,7 milyar TL ve aktif büyüklüğü 57,9 milyar TL.

Kişileri cezalandıracağız, şirketleri işleteceğiz 

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, Muhiddin Gülal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Biz bu yapıya aidiyeti olan şahısları, Türkiye hukuk kuralları çerçevesinde en ağır şekilde cezalandıracağız ama şirketleri cezalandırmayacağız. Şirketlerin her biri milli servet, her birinin ekonomiye önemli katkıları var. Dolayısıyla bu şirketler istihdam ve katma değer üretmeye devam edecekler. Devraldığımızdan bu yana 932 şirket aktif olarak yüzde 29 büyüdü ve büyümeye devam ediyor.”

Öte yandan Naksan Grubu’nun satışıyla ilgili hazırlık yaptıklarını söyleyen Gülal, “Naksan’ın halı ve plastik firmaları ile Adularya Termik Santrali’ni satmayı planlıyoruz.” dedi.

‘Aydınlı Grubu büyüttük’ iddiası

TMSF kayyımlığındaki Aydınlı Grubu’nun 2018 rakamlarına ilişkin de bilgi veren Gülal, “Grubun toplam istihdam sayısı 4 bin 822. Biz bu grubu Ocak 2017’de devraldık. Devraldığımızda şirkette 3 bin 762 çalışıyordu. Böylece bin 60 kişilik ilave istihdam sağladık. Grubun toplam cirosu da 2,4 milyar TL’ye geldi. Bir evvelki yıla göre yüzde 45,6 seviyesinde artış söz konusu.” diye konuştu.

Gülal, şirket mağaza sayısını 528’den 619’a yükselttiklerini kaydederek, bunların 333’ünün yurt içinde, 286’sının yurt dışında olduğunu dile getirdi. Ayrıca şirketin, tarihinin en yüksek aylık cirosunu Eylül 2018’de 220 milyon lira ile TMSF yönetiminde elde ettiğini savundu. Grubun, 2018 yılında ihracatının 372 milyon TL ve aktif büyüklüğünün 4,4 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin