Tahvil faizleri 10 yılın zirvesine çıktı; Durmuş Yılmaz uyardı: “Kredibilitesi olmayan danışmanlar değil, MB yetkilileri konuşmalı!”

Türkiye’nin 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, haftanın son işlem gününde TSİ 17.50’de günlük bazda 31 baz puan artış kaydederek yüzde 13.76 seviyesine kadar çıktı. Aynı saatlerde 2 yıllık tahvillerin faizi yüzde 15.36 seviyesinde bulunuyordu. Bu rakamlarla tahvil faizleri kriz yılı olan 2008 yılında bu yana 10 yılın zirvesine çıkmış oldu.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ekonomideki kötü gidişe dikkat çekerek, “Güven artırıcı söylemlere ihtiyaç var. Cumhurbaşkanı danışmanları gibi hiç bir kredibilitesi olmayanlar değil, Merkez Bankası gibi yetkililer toplumla iletişim kurmalı.” dedi.

Yılmaz sosyal medya hesabından, “10 Yıllık %13.76, 5 yıllık %14.69, 2 yıllık %15.30 olurken $/₺ 4.29’u gördü. Devam etmesi durumunda büyük sıkıntılar olbilir. O nedenle, güven artırıcı söylemlere ihtiyaç var.CB danışmanları gibi hiç bir kredibilitesi olmayanlar değil, MB gibi yetkililer toplumla iletişim kurmalı” dedi.

Cem Toker: Bol bol uçarsınız artık

Libereral Demokrat Parti (LDP) eski Başkanı Cem Toker ise ekonomideki kötü gidişle ilgili sosyal medya hesabından, ” Dolar 4.28 değerli dostlarım…Faizler de yükselecek…500 milyar dolar da borç var…Kredi notu da dibe vurdu…Dünyanın en büyük havaalanı bu yıl Ekim ayında hizmete giriyor…Bol bol uçarsınız artık.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin