AnaSayfa»Yazarlar»Hasan Cücük»Sahibinden satılık bol kupalı kulüp

Sahibinden satılık bol kupalı kulüp

Pinterest Google+

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Futbol dünyasına bomba gibi düşen gelişme 2003’te yaşanmıştı. Henüz 30’lu yaşlarında bir Rus işadamı İngiltere’nin köklü kulüplerinden Chelsea’yı satın almıştı. Rusya’nın yeni oligarklarından biri olan Roman Abramovich adı kısa sürede futbol dünyasının en tanınan isimlerinden biri oluyordu. Doğru-dürüst İngilizce bilmeden 10 dakika süren bir pazarlıkla Chelsea’yı 160 milyon Euro’ya satın alan Abramovich, şimdi kulübü alacak müşteri arıyor.

Avrupa futbol tarihinde Chelsea’nin satılması önemli kilometre taşlarından biri olmuştu. Milyarlık işadamları bu satıştan sonra gözünü kestirdikleri kulüpleri almaya başlamıştı. Chelsea’den sonra Manchester City, Paris Saint Germain, Monaco gibi kulüpler birer birer el değiştirmişti. Zenginlerin futbola yatırım yapması, transfer borsasını da alt-üst etmişti. Abramovich’den önce zor günler geçiren Chelsea, 2002-03 sezonunda hiç transfer yapmazken, Rus milyarderin gelmesiyle 2003-04’te 169 milyon Euro harcamıştı.

Chelsea artık transfer borsasını belirleyen kulüplerin başında geliyordu. Cebi para dolu şımarık bir çocuğun oyuncakçı dükkanına girince hepsini almak istemesi gibiydi Abramovich. Gözüne kestirdiği oyuncuları alırken, başarıya taşıyamayan hocanın biletini kesmekte tereddüt etmiyordu. Chelsea bir taraftan paranın diğer taraftanda Jose Mourinho’nun kalitesiyle 50 yıl aradan sonra 2004-05 sezonunda şampiyon olarak Abramovich’in ilk rüyasını gerçekleştiriyordu.

Abramovich için Premier Lig şampiyonluğu ara duraktı. Asıl hedefi Şampiyonlar Ligi’ydi. Bu uğurda Jose Mourinho, Guus Hiddink, Luiz Felipe Scolari, André Villas-Boas  ve Carlo Ancelotti gibi dünya çapında hocaları göreve getirip, milyonlarca Euro maaş veren Abramovich beklentisi gerçekleşmediğinde ise kovmakta tereddüt etmedi. Uğruna 1 milyar Euro harcadığı Şampiyonlar Ligi hayaline ‘stajyer hoca’ Roberto Di Matteo ile ulaştı. 2012’de gelen Şampiyonlar Ligi kupasına ragmen Di Matteo ligde başarısız sonuçlar alınca kovmaktan çekinmedi.

Abramovich, Chelsea’yı satın aldığında takımın başında İtalyan teknik adam Claudio Ranieri vardı. İtalyan teknik adamla bir yıl çalışan Abramovich, şampiyonluk gelmeyince biletini kesti. Daha sonra sırasıyla Jose Mourinho, Avram Grant, Felipe Scolari, Guus Hiddink. Carlo Ancelotti, André Villas-Boas, Roberto Di Matteo, Antonio Conte takımın başına getirip biletini kestiği dünya çapında ünlü isimler oldu. Son olarak İtalyan Conte’yi kovan Abramovich, yerine bir başka İtalyan Maurizio Sarri’yi getirdi. 15 yılda en çok İtalyan teknik adamları tercih etti. Şu ana kadar tam 5 İtalyan Chelsea’de takımı çalıştırdı.

Abramovich, 15 yılda transfere 1,8 milyar Euro harcadı. Bunun karşılığında 5 Premier Lig şampiyonluğu geldi. Takımın başına 3 kez gelen Jose Mourinho, 3 şampiyonlukla en başarılı isim olurken, İtalyanlar Ancelotti ve Conte ile Chelsea birer kez ligi zirvede bitirdi. Avrupa’da ise bir kez Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi kazanıldı. Şampiyonlar Ligi kupasını Di Matteo, UEFA Avrupa Ligi’ni Rafael Benitez, Chelsea’ye taşıdı. 15 yılda toplam 17 kupayı Abramovich’in harcadığı 1,8 milyar Euro, Chelsea’nın müzesine taşıdı.

Abramovich, Chelsea’yi satın almasaydı, bugün Premier Lig’de zirveye oynanan bir takım olmazdı. Chelsea’nın başarısının mimarı harcanan milyonlar oldu. Şimdi Abramovich, Chelsea’yi alacak bir müşteri arıyor. 15 yıl önce 160 milyon Euro’ya satın aldığı kulübüne biçtiği değer 3,35 milyar Euro. Bu rakamı ödeyecek bir işadamı çıkarsa bir dünya rekoru kırılmış olacak. Abramovich’in Chelsea’yı satma gerekçesi olarak, son dönemde İngiltere – Rusya arasında yaşanan anlaşmazlık gösteriliyor. İngiltere’de oturum alamadığı için İsrail pasaportu alan Abramovich, kulübü ABD’li bir yatırımcıya satma niyetinde. İstenilen rakamın büyüklüğü, Abramovich’in müşteri bulmasını zorlaştırıyor.

Önceki Son 10 Yazı:
Ada’da futbol düzeni yeniden kuruluyor - 25 Eyl 2018
Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi; Kaybeden kulüpte rüzgar sert esecek - 24 Eyl 2018
İtalyan futbolunda iflas furyasında sıra Bari’nin - 22 Eyl 2018
Kazandıkları Kupa 1’in hayaliyle yaşıyorlar - 21 Eyl 2018
Yugoslav ekolünün Hırvat temsilcisi: Dinamo Zagreb - 20 Eyl 2018
Fenerbahçe için tarih tekerrür eder mi? - 19 Eyl 2018
1 Numaraların sıradışı numara tercihleri! - 17 Eyl 2018
Milli takımın yeni şansı; Avrupalı altyapı - 15 Eyl 2018
Kulübede bir küskün yıldız: Paulo Dybala - 14 Eyl 2018
Vukuatları futbolunu gölgede bıraktı: Nicklas Bendtner - 13 Eyl 2018
önceki yazı

AYM ve AİHM’in ikiyüzlü tutumu

Sonraki yazı

Ne krizi kardeşim?

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir