Rotterdam Mahkemesi’nden Sabah’ın “Hollanda imamı” haberine ikinci tekzip

BASRİ DOĞAN-AMSTERDAM, TR724

Rotterdam Mahkemesi, yalan haber yayımladığına hükmettiği AKP yanlısı Sabah gazetesine ikinci tekzip gönderdi. Mahkeme, gazetenin tekzibi yayımlamamasından dolayı ekstradan 25 bin euro para cezasına çarptırdı. Bu cezayı da ödememesi halinde davanın avukatı bu para cezasının tekzip yayınlanmayan her bir gün için 10 bin Euro’dan başlayıp 1 milyon Euro’ya kadar çıkabileceğini söyledi.

Sabah Gazetesinin suçlu bularak kararını yineledi. Mahkeme aynı zamanda yapılan suçlamaların hiç bir dayanak noktası olmadığını çok sert sözler ile ifade etti. Bu tür yayınlarla Turan Yazır’ın suçlanamayacağına hükmetti.

MAHKEME: SABAH YALAN HABERİNİ DÜZELTMELİ

Rotterdam mahkemesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Almanya’da bulunan ve Hollanda’da Hollanda’da dağıtılan Sabah gazetesi, Rotterdam Merkez Belediye Eski Meclisi Üyesi Turan Yazır hakkında yaptığı yalan açıklamaları düzeltmelidir. Hollanda imamı olarak adlandırarak (Turan Yazır) kişi haklarını ihlaldir. Mahkeme Sabah’a sitedeki makaleleri düzeltmesini emreder ve gazetenin aşağıdaki metni yayınlamasını ister:

ROTTERDAM MAHKEMESİ’NİN SABAH GAZETESİNDEN İSTEDİĞİ TEKZİB METNİ

Rotterdam Mahkemesinin İkinci Tekzip Metni: “Mart 2017’de yanlış bir şekilde Rotterdam Merkez Belediye Meclisi Üyesi Turan Yazir’i F… Hollanda imamı, Akyazılı Vakfında dolandırıcılık ve Türk Hollanda vatandaşlarının isimlerini polise aktarma gibi yanlış bir haber yaptık. Bu suçlamalar için hiçbir sebep yoktu ve bu yalanları Sabah Gazetesinde yayınlamamalıydık.”

TEKZİB YAYINLANMAZ İSE 25 BİN EURO PARA CEZASI

Rotterdam Bölge Mahkemesi bu suçlamayı yasadışı olarak karara bağladı ve bu düzeltmeyi Sabah Gazetesinden acil olarak istedi. Sabah bu düzeltmeyi yapmazsa, ona bir kereye mahsus olmak üzere daha önceki 100 bin euronun üzerine 25 bin euro daha para cezası ödemesine hükmetti.Bu miktar ile birlikte Sabah’ın ödeyeceği miktar 125 bin euro olmasına mahkeme kesin karar verdi. tekrar yine yayınlamaz ise bu katlanacak artacak.

YAZIR’A SABAH’IN ‘ HOLLANDA İMAMI ‘ YAKIŞTIMASI
Sabah yayımladığı haberde Turan Yazır için, F….O’nun Hollanda imamı yakıştırmasında bulunmuştu. Yazır’ı, ırkçı PVV Parti Lideri Wilders ile beraber çalışarak Türkiye hükümetinin bakanlarının Hollanda’da kampanya yapmasını engellemeye çalışmakla suçlamıştı. Yazır’ın, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yanlısı Sabah hakkında açtığı davaya Rotterdam belediyesi de dahil olmuştu.
Rotterdam adliye sarayında görülen davada Meclis Üyesi Turan Yazır ve Rotterdam Belediyesi katibini dinleyen mahkeme heyeti, Sabah’ın yalan haberini düzeltmesi için gazete yönetimine tekzip göndermişti.

YAZIR: GÜLEN’İN FİKİRLERİNE SAYGI VE SEMPATİ DUYUYORUM
Hollanda Rotterdam Merkez CDA Eski Meclis Üyesi Turan Yazır, ” Ben sayın Gülen’in fikirlerine sempati duyuyorum. Bazı medya yayınlarında iddia edildiği gibi ben terörist değilim hiçbir terör örgütüne de üye değilim.” ifadelerini kullandı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin