Rabia Naz için adalet; Katilleri bulun!

Rabia Naz için Mersin'de adalet istediler.

HABER | İLKER DOĞAN

Türkiye, bir yıl önce evinin önünde ölü olarak bulunan Rabia Naz Vatan için sokaklara döküldü. Soruşturmanın üzerinin örtüldüğü iddialarına tepki gösteren yüz binlerce insan, Rabia Naz için ‘adalet’ istedi.

Vatandaşlar, ‘Gerçek Açığa Çıkarılsın Rabia Naz’a Adalet’ eyleminde iktidardan katil ya da katillerin bulunmasını istedi. HSK, soruşturmanın savsaklandığı iddiaları üzerine 12 Nisan’da baba Şaban Vatan’ın talebi sonrası inceleme başlatmıştı.

Rabia Naz Vatan (11), geçtiğimiz yıl 12 Nisan’da apartmanlarının önünden geçen yolun ortasında ağır yaralı olarak bulundu. Hastaneye kaldırıldı ancak çok kay kaybetmişti, kurtarılamadı. Emniyet, ‘intihar’ diyerek dosyayı kapatmak istedi ancak baba Şaban Vatan’ın bulduğu deliller kaza/cinayet iddialarını güçlendirdi. Aradan bir yıldan fazla bir zaman geçti ancak soruşturmada bir arpa boyu bile yol alınamadı. Hakimler ve Savcılar Kurulu Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin cinayetin birinci yılında soruşturma başlattı. Soruşturmanın, babanın ‘müfettiş incelemesi’ talebinin ardından açıldığı öğrenildi.

KAMUOYU ‘CİNAYET’E İNANIYOR
Şüpheli ölüm aydınlatılamadığı gibi gerçeklerin ortaya çıkması için bir yıldır çırpınan baba Şaban Vatan hakkında soruşturma başlatıldı. ‘Deli’ raporu verilmek istendi, hastaneye yatırıldı. İşte bütün bu yaşananlar bir anda gözlerin Rabia Naz’ın şüpheli ölümüne çevrilmesine neden oldu. Kamuoyu artık olayın ‘intihar’ değil, tıpkı babanın iddia ettiği gibi ‘cinayet’ olabileceğine inanıyor ve sorumluların bir an önce bulunmasını istiyor.

İstanbul’da Rabia Naz’a adalet eylemi

AKLAMAK İÇİN DEĞİL, ‘ADALET’ İÇİN ÇALIŞIN
Rabia Naz için iki gündür Türkiye’nin bir çok yerde eylem vardı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Malatya, Eskişehir, Giresun, Manisa, Çorum, Samsun, Kocaeli, Çanakkale, Yalova, Aydın, Ordu, Mersin… ‘Rabia Naz’a Adalet’ dövizleriyle sokaklara çıkan yüzbinler, ‘adalet’ için iktidara çağrı yaptı. Yapılan basın açıklamalarında, 1 yıldır hiç bir şüphelinin üzerine gidilmediği belirtildi. Yargının failleri aklamak için değil, ortaya çıkarmak için çalışması gerektiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?
Rabia Naz Vatan, geçtiğimiz yıl 12 Nisan’da apartmanlarının önünden geçen yolun ortasında ağır yaralı olarak bulundu. Hastaneye kaldırıldı ancak çok kay kaybetmişti, kurtarılamadı. Emniyet, ‘intihar’ diyerek dosyayı kapatmak istedi ancak baba Şaban Vatan’ın bulduğu deliller kaza/cinayet iddialarını güçlendirdi. Şaban Vatan’ın iddiasına göre, kızının ölümünden dönemin AKP’li Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni sorumlu. Vatan, Somuncuoğlu’nun yeğeninin kızına çarparak ağır yaraladığını ve ardından evinin önüne bıraktığını savunuyor. Vatan’a göre, cinayetin üzerinin kapatılması için AKP’li Nurettin Canikli de devreye girdi. Canikli ise daha önce yaptığı açıklamada iddiaları yalanlamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin