Performans canavarı Mercedes-AMG A35 Türkiye’de!

Mercedes-AMG A 35 4MATIC For use in Driven Photo Supplied NZH 19Dec18 - NZH 19Dec18 -

HAZIRLAYAN | YUSUF DERELİ

Mercedes-AMG, yeni A 35 4MATIC ile Türkiye’deki performans tutkunlarının aklını çelecek. Çift kavramalı AMG SPEEDSHIFT DCT 7G otomatik şanzıman, AMG süspansiyon ve MBUX gibi donanımların standart olarak sunulduğu A 35’te görev yapan 2.0 CC’lik turbo beslemeli benzinli motor 306 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor! Otomobilin fiyatı ise 532.500 TL’den başlıyor.

A 35 4MATIC, Mercedes-Benz’in yeni önden çekişli platformunu kullanıyor. Şasi, karoser, yürüyen aksam, dört tekerlekten çekiş sistemi ve şanzıman da dâhil her bir ayrıntı maksimum sürüş konforu sunacak şekilde optimize edilmiş. Egzoz sistemi standart olarak otomatik kumandalı bir egzoz kapağı ile donatılıyor. Seçilen sürüş programına bağlı olarak egzoz sesi değişiyor.

ÇİFT KAVRAMALI OTOMOTİK ŞANZIMAN

Çift kavramalı AMG SPEEDSHIFT DCT 7G otomatik şanzımanın oranları çok iyi ayarlanmış. Kullanıcı deneyimlerine göre vites geçişleri çok hızlı ve güç kaybını sıfıra indiriyor. Standart olarak sunulan RACE-START fonksiyonu kullanıcıyı, kalkış anında mümkün olan en kısa hızlanma süresiyle buluşturuyor.

DURUŞ MESAFESİ KISALDI

A 35, fren sistemini ise A 45 4MATIC’ten alıyor. Yüksek performanslı fren sistemi A 35 4MATIC’in en kısa sürede güvenli bir şekilde durmasını sağlıyor. Delikli ve hava kanallı diskler etkin bir soğutma sağlıyor. Hıza duyarlı elektromekanik spor direksiyon sistemi, netliği ve keskinliği ile yüksek performanslı sürüşleri destekliyor. İki farklı ayar seviyesine sahip değişken oranlı direksiyon sistemi, seçilen sürüş moduna bağlı olarak daha sportif veya daha konforlu olmak üzere farklı karakterlere bürünüyor.

Yeni Actros çok ‘çekici’

Yakıt ekonomisi, güç, konfor ve güvenlik… Bir çekicide arayabileceğiniz her şey Yeni Actros’da mevcut. Mercedes-Benz, Yeni Actros’ta teknolojik devrimlere imza atmış durumda. Actros, sahip olduğu teknolojik donanımlarla premium bir otomobilden farksız. Multimedya kokpitte bütün modellerde standart olarak sunulan 10 inç büyüklüğündeki iki adet renkli ekran oluşturuyor. Hız, devir ve yakıt göstergesine sahip alışılagelmiş gösterge panelinin yerini renkli ekranlardan biri alıyor. Sürüş ile ilgili tüm bilgileri sürücüye gösteren bu ekran, sürücünün kendi ihtiyacına göre kişiselleştirilebiliyor.

AYNALARIN YERİNİ KAMERALAR ALDI

Ayrıca kamyonda aynalara da veda edilmiş. Onların yerine iki küçük kamera ve araç içerisine konumlandırılan dikey ekranlar almış. Sistem araç tamamen kapalı durumdayken bile çalışıyor ve sürücüye kamyonun etrafını yattığı yerden bile kontrol etme imkanı sağlıyor.

YARI OTONOM SÜRÜŞ ÖZELLİĞİ

Yeni Actros güvenli yolculuk konusunda da iddialı görünüyor. Şerit takip özelliğine sahip yeni Aktif Sürüş Sistemi diğer sistemlerin aksine bir ilke imza atarak tüm hızlarda yarı-otonom sürüş özelliği sunuyor. Opsiyonel olarak sunulacak Aktif Fren Sisteminde 5 (ABA5) ise yaya algılama özelliği geliştirildi. Sistem yürüyen veya sabit duran yayaları algılayıp fren yapıyor.

Yeni Clio’ya Euro NCAP’tan 5 yıldız

Fransız Renault’un en çok satan modeli yeni Clio, girdiği Euro NCAP güvenlik testlerinde beş yıldız almayı başardı.

2018 yılında daha zorlu hale getirilen standartlara göre test edilen model, tüm segmentler dahilinde pazarın en iyi sonuçlarını elde ederek en yüksek puanın sahibi oldu. Yeni Clio bu performansı, geliştirilmiş pasif güvenlik özellikleri ve kategorisinin en kapsamlı sürüş destek sistemleri sayesinde elde etti.

Yeni Clio’da 6 adet hava yastığı, acil durum fren destekli ABS, bir kamera ve radar, hız ayar ve sınırlayıcı, emniyet kemeri hatırlatıcısı ve acil durum arama donanımları bulunuyor. Ayrıca yüzde 100 LED ön farlar, otomatik kısa/uzun far ve kendiliğinden kararan iç dikiz aynası standart olarak sunuluyor.

Yeni Corsa’dan ilk görseller paylaşıldı

Merakla beklenen 2020 model yeni Opel Corsa nihayet ortaya çıktı. Eylül ayındaki tanıtımdan önce yeni Corsa’nın özellikleri ve görselleri siteden sızdırıldı. Opel’in yeni Corsa modeli baştan aşağı yenilenmiş görünüyor. B segmentte işler kızışacak!

Baştan aşağı yenilenen yeni modelin, elektrikli versiyona da sahip olacağı öğrenildi. Corsa-e adı verilen elektrikli model, Peugept 208 ile benzer özellikler gösteriyor. Tüm Corsa modelleri, PSA’nın Peugeot 208 ve DS3 Crossback modellerinde kullanılan platform üzerinde geliştirildi. Bu nedenle selefine göre 108 kg daha hafif olacak. Böylece yakıt verimliliği ve dinamikleri konusunda gelişmeler sağlayacaktır.

Sızdırılan Corsa mevcut modele göre daha geniş ve daha düşük görünüyor. Buradan yola çıkarak yol tutuşunun daha da iyileştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Ön bölüm ise daha agresif ve lüks bir görünüme sahip. Arka bölümde ise Insignia modelinde yer alan led farlar yer alıyor. Motor hakkında fazla bilgi yok, ancak Corsa-e, Peugeot e-208 ile aynı elektrikli üniteye sahip. 100 kw’ lik batarya 134 hp gücünde ve 340 km menzil mesafesi sunuyor.

Yılın Şehir Otomobili: Suzuki Jimny

Otomotiv alanında dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösterilen ‘Dünyada Yılın Otomobil Ödülleri’  bu yıl 15’inci kez sahiplerini buldu. Tecrübeli otomotiv uzmanlarından oluşan jüri, 2019 yılı için 6 farklı kategoride yılın en iyi otomobillerini seçti.

Benzersiz 4 tekerlekten çekiş sistemiyle Suzuki’nin efsanevi SUV modeli Jimny, ‘Yılın Şehir Otomobili’ kategorisinde birinciliğe layık görüldü.  Ulaşarak önemli bir başarı elde etti.

Kompakt boyutlarıyla şehir içinde de hayatı kolaylaştıran yeni Suzuki Jimny, Türkiye’de GLX donanım paketi, 1.5 litrelik 102 HP gücündeki benzinli motoru ve 4 ileri vitesli otomatik şanzıman seçeneğiyle 152 bin liradan satışa sunuluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin