Nisan, Mart’tan daha kötü!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Mart ayı şubattan, nisan ise marttan daha iyi olacaktı; ama olmadı! Otomobil ve hafif ticari araç satışları resmen çakıldı. Mart ayında 49.221 olan otomobil ve hafif ticari araç satışı, nisanda  30 bin 971’e geriledi. Pazar yüzde 56 düştü. İlk 4 ayda daralma ise yüzde 48 olarak kayıtlara girdi.

14 Nisan’daki haber incelemede otomotiv sektörünün geçtiğimiz yılı mumla arayacağını söylemiş ve bunun nedenlerini sıralamıştık. Pazara ilişkin son veriler de haklı olduğumuzu ortaya koydu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 56 düşüşle 30 bin 971 adet oldu.

HAFİF TİCARİ ARAÇ SATIŞLARI YÜZDE 59 AZALDI

Otomobil satışları yüzde 55.7 azalarak 24 bin 416 adet, hafif ticari araç satışları da yüzde 59,08 gerileyerek 6 bin 555 adet olarak gerçekleşti. ODD verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Nisan ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 55,6 azaldı.

İLK DÖRT AYDA DARALMA YÜZDE 48

Ocak-nisan döneminde ise otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 47,9 azalarak 119 bin 440 adet olarak kayıtlara geçti. Buna göre ilk dört ayda otomobil satışları yüzde 47,4 azalarak 93 bin 228; hafif ticari araç pazarı da yüzde 49,73 düşüşle 26 bin 212 adet oldu.

PAZAR GİDEREK DARALIYOR

Otomotiv pazarı geçtiğimiz yılı yüzde 35 daralarak geçirmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde ise daralma yüzde 44 olarak gerçekleşti. İlk dört ayın sonunda ise oran yüzde 48’e kadar çıktı. Mart ayında yaklaşık 49 bin olan satış, nisanda 31 bine geriledi.

‘Güvenlik’te zirvenin sahibi: Subaru! 

Japon Subaru, İngiltere’nin bir numaralı otomobil sahipliği anketi olan 2019 Driver Power Survey’de (2019 Sürücü Gücü Anketi) ‘En İyi Güvenlik Özellikleri Üreticisi’ seçildi. Ankette 29 otomobil üreticisi yer aldı.

Auto Express Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Steve Fowler, “Yakın bir zamanda Subaru, insan gözünden esinlenilerek tasarlanmış çift kamerası sayesinde son derece etkili güvenlik sağlayan Önleyici Güvenlik Sistemi EyeSight’ı model serisinin kalbine yerleştirdi. Subaru kullanıcılarının markanın sunduğu güvenlik özelliklerinden duyduğu memnuniyeti aktarması Subaru’nun bu yıl Driver Power anketinde en üst sırada yer almasında büyük rol oynadı.” dedi. Subaru, ilk olarak yeni XV ve Impreza’da kullanılmaya başlanan yeni “Subaru Global Platform” ile birlikte “Dünyanın En Güvenli Otomobil Markası” olmayı hedefliyor.

Honda Jazz, ‘hibrit’le geliyor!

Japon otomotiv devi Honda, ‘Elektrikli Vizyon’ stratejisiyle 2025 yılına kadar Avrupa satışlarının yüzde 100’ünün elektrikli araçlardan oluşması için çalışıyor.

Yeni elektrikli şehir otomobilinin ismini ‘Honda-e’ olarak lanse eden Honda, yeni nesil Jazz modelini ise gelişmiş i-MMD teknolojisine sahip hibrit güç ve aktarma organı ile satışa sunacak. Jazz’ın yeni neslinde kullanıma sunulacak olan i-MMD hibrit sistemi, yeni CR-V’nin hibrit versiyonunda da bulunuyor. Sürüş koşullarındaki yüksek verimlilik seviyesi ile Avrupa genelinde başarısını kanıtlayan i-MMD hibrit sistemi, Honda’nın 2025 yılı ‘Elektrikli Vizyon’ stratejisi kapsamında Jazz modelinin yeni neslinde yer alacak.

Fiat Egea’ya 225 milyon dolarlık makyaj!

Üretildiği ilk yıldan beri Türkiye’nin en çok satan otomobili olan Fiat Egea, makyajlanıyor. Makyajlı Egea’nın 2020 yılının sonunda yollara çıkacağı tahmin ediliyor.

Tofaş, 2015 yılında 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea model ailesi için 225 milyon dolarlık makyaj yatırım kararı aldı.

Yatırım sonucu 2023 olarak belirlenen Egea’nın üretim süresi bir yıl uzatıldı. Bu tarihe kadar toplam üretim hedefi 150,000 adet artırılarak 1.45 milyon adete çıkarıldı. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Fiat Egea, son 3 yıldır ülkemizin en çok tercih edilen otomobili oldu; 2016 yılında AutoBest ‘Avrupa’da Yılın Otomobili’ seçilen Egea, EMEA Bölgesi’nde de pazar başarısını sürdürüyor.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin