Mültecileri taşıyan Sea Watch, dur ihtarına uymadı İtalya karasularında ilerliyor

42 mülteciyi taşıyan yardım gemisi Sea Watch İtalya karasularına izinsiz girerek Lampedusa adasına ilerliyor. Geminin İtalya’ya yanaşması için yapılan AİHM başvurusu reddedilince Sea Watch sosyal medya hesaplarından “Yeter, giriyoruz. Provokasyon için değil, gerekli olduğu için, sorumluluk adına” paylaşımını yapmıştı.

Ggeminin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Sea Watch’un izinsiz de olsa Lampedusa adasına yanaşmayı deneyeceği duyurulmuştu. İtalya’nın göç karşıtı  hükümetinin bu ay kabul ettiği “İkinci güvenlik kararnamesi”, izinsiz olarak İtalyan karasularına giren gemilerin el konulmasını, 50 bin euroya kadar para cezası kesilmesini öngörülüyor.

53 MÜLTECİDEN 11’İNİN SAĞLIK DURUMU KÖTÜLEŞTİ

BBC Türkçe’nin haberine göre, bir Alman sivil toplum kuruluşuna ait olan Hollanda bandıralı Sea Watch’un 14 gün önce denizden kurtardığı 53 mülteciden 11’inin sağlık durumları kötüye gitti. Bu mülteciler gemiden alınarak İtalya’ya getirildi. İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında uluslararası sularda bekleyen gemideki diğer 42 kişi içinse çözüm bulunamadı.

İZİN İÇİN AİHM BAŞVURUSU

Sea Watch’un İtalya’ya yanaşmasına izin verilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulunulmuştu. Ancak AİHM dün aldığı kararla Sea Watch’ın bu talebini reddetti. AİHM’in bu kararı üzerine Sea Watch sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Denizden kurtarılan kişilere, bu sabah AİHM’in talebimizi reddetme kararını ilettik. Çaresiz vaziyetteler. Kendilerini terk edilmiş hissediyorlar. Bunu, Avrupa’nın kendilerine insan haklarını reddetmesi olarak algıladıklarını söylediler” denildi.

SEA WATCH: YETER GİRİYORUZ

Bu açıklamadan birkaç saat sonra, yine Sea Watch sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada; İtalya’dan izin çıkmasa da kaptanın yanaşmayı deneyeceği duyuruldu. Sea Watch mesajında, “Yeter, giriyoruz. Provokasyon için değil, gerekli olduğu için, sorumluluk adına” denildi.

Mesajda, geminin günlerdir İtalyan karasularının hemen dışında beklemedeyken çizdiği rotayı gösteren bir harita ile haritanın üzerine yazılmış “Basta” (Yeter) ifadesinin yer aldığı bir görüntü de paylaşıldı.

‘KAPTANIMIZIN BAŞKA SEÇENEĞİ YOK’

Geminin kaptanlığını yapan 31 yaşındaki Almanya vatandaşı Carola Rackete de, “Lampedusa Limanı’na girmeye karar verdim. Karşı karşıya olduğum riskin farkındayım ama gemideki 42 kişi tükenmiş durumda. Onları güvenli bir yere taşıyorum” dedi.

Sea Watch’un sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “14 gündür hiçbir siyasi ve hukuki çözüm bulunamadı. Avrupa bizi yalnız bıraktı. Kaptanımızın başka seçeneği yok” denildi.

SOSYAL MEDYADA BAĞIŞ KAMPANYASI

Geminin izinsiz olarak İtalya’ya yanaşması durumunda olası yaptırımların ve hukuki sürecin masraflarının karşılanması için de sosyal medyada bir bağış kampanyası başlatıldı. Sea Watch sosyal medya hesapları üzerinden banka hesap numararını paylaşarak “Kaptanımız Carola deniz kanununa uyarak Sea Watch 3 gemisindeki kurtarılan kişileri güvenli bir limana taşırsa, İtalya’da ağır cezalarla karşılaşabilir. Carola’ya insan haklarını savunmasında yardım edin, hukuki savunması için bağışta bulunun” denildi.

HÜKÜMETİN KAPALI LİMANLAR POLİTİKASI PROTESTO EDİLİYOR

İtalya’da sol muhalefet partilerinden bazı milletvekili ve yöneticiler de Sea Watch gemisinin yanaşmayı planladığı Lampedusa adasına giderek destekte bulunacağını açıkladı. İtalya’nın Sicilya adasından kuzeydeki Torino kentine kadar birçok yerde de günlerdir Sea Watch gemisindeki göçmenlere destek gösterileri yapılıyor ve hükümetin “kapalı limanlar” politikası protesto ediliyor.

Torino Başpiskoposu Cesare Nosiglia da hükümet izin verirse bu göçmenleri kendilerinin kabul ederek devlete yük olmadan kilise gelirleriyle ağırlayabileceklerini söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin