Mali’de bir köye silahlı saldırı: 115 kişi hayatını kaybetti

Batı Afrika ülkelerinden Mali’nin Mopti bölgesindeki Egossagou köyünde düzenlenen silahlı saldırıda içinde kadınların ve çocukların bulunduğu en az 115 kişi hayatını kaybetti.

İlk gelen bilgilere göre, üllkenin merkezinde bulunan Peulh kabilesine ait bir köye yapılan saldırıda 115 kişinin geleneksel Dogon avcılarının kıyafetlerini giyen silahlı şahıslar tarafından katledildiği bildirildi.

Fulani Derneği Tabital Pulaaku Başkanı Abdulaziz Diallo, Dogon grubu üyesi milislerin sabah saatlerinde Egossagou köyüne saldırısı sonucu aralarında hamile kadınlar ve çocukların da olduğu onlarca masum kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Saldırıda Egossagou köyü muhtarı ve torunlarının da öldürüldüğü belirtildi. Yaşanan katliamdan yaklaşık bir hafta önce Mali’de askeri bir üsse düzenlenen silahlı saldırıda ölen 16 askerin intikamıyla ilgili olduğu iddiaları da gündeme getirildi.

Euronews’in aktardığına göre, Dogon grubunun üyeleri, Fulanileri ülkenin kuzeyindeki terör gruplarıyla bağlantılı militanları desteklemekle suçluyor. Birleşmiş Milletler (BM), bir süredir Mali’de etnik şiddetin arttığı konusunda uyarılarda bulunuyordu.

Ağırlıklı olarak Mali’nin orta kesiminde yaşayan ve çoğunluğu çoban olan Fulaniler, son yıllarda bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle çeşitli saldırıların hedefi oluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin