AnaSayfa»Dünya»Kırgızistan: Sebat Okulları kapatılmayacak

Kırgızistan: Sebat Okulları kapatılmayacak

Pinterest Google+

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Dışilişkiler Daire Başkanı Daniyar Sıdıkov, ülkelerinde uzun yıllardır eğitim hizmeti veren Uluslararası Sebat Eğitim Kurumu’na bağlı okulların kapatılmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov’un Türkiye ve Brüksel ziyaretlerine ilişkin bilgi vermek için basın toplantısı düzenleyen Sıdıkov, basın mensuplarının Uluslararası Sebat Eğitim Kurumları’ula ilgili sorusuna, Sebat Eğitim Kurumları’nın kurucularının Kırgız Cumhuriyeti vatandaşı ve Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu belirtti. Bunun Türk tarafına da ilettiklerini ifade eden Sıdıkov, ‘Uluslararası Sebat Eğitim Kurumlarının kapatılması için hiçbir bir sebep yok. Dolayısı ile Sebat okullarını kimse kapatmayacaktır.’ dedi.

Hali hazırda Sebat Eğitim kurumlarında 11 bin öğrencinin okuduğunun altını çizen Sıdıkov, okulların Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatına göre eğitim ve öğretim çalışmalarını sürdürdüğünü ve bu şekilde faaliyetlerine devam edeceğini vurguladı. Sıdıkov, “Türk tarafı, bizden Maarif Vakfı yönetiminde başka bir eğitim kurumu daha açmak için talepte bulundu. Bu konudaki tekliflerini ve projelerini iletmek ve için Maarif Vakfı yöneticileri yılın başında Bişkek’e geldiler. Bu konudaki gerekli müzakereler hâlâ devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

önceki yazı

Piar anketi: AKP’nin oyu yüzde 40’lara düştü, daha da düşecek

Sonraki yazı

Ortadoğu durulmuyor: İran, İsrail’e misilleme yapacak iddiası

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir