Kılıçdaroğlu: Bizim İstanbul’da rakibimiz artık YSK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 31 Mart seçiminde yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ederek, ilçeleri geçerli saymasıyla ilgili kararına sert eleştiriler yöneltti. Kılıçdaroğlu, “Bizim rakibimiz artık YSK’dır. YSK milletin iradesine darbe yapmıştır.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katıldı. 31 Mart seçimi sonrası İstanbul’da yaşananları değerlendiren Kılıçdaroğlu, artık YSK’ya güvenmediğini belirtti. Verilen iptal kararının gerekçesinin henüz yazılmadığını belirten CHP lideri, ‘birileri tarafından talimat geldiğini ve yine bu birileri tarafından gerekçenin şu anda yazılmaya çalışıldığını’ söyledi.

Hata varsa 39 ilçeyi iptal edersin

Kılıçdaroğlu, “Büyükşehir başkanlığı oylarını iptal ettik şu gerekçeyle ettik, diğerlerini bu gerekçeyle etmedik diyebiliyorlar mı? Uygulama vicdana, ahlaka, hukuka aykırı. Biz dilekçe verdik, madem sandık kurullarında bir hata oldu, o zaman dersin ki 39 ilçede ben seçimi iptal ediyorum. Bunun bir mantığı vardır.” diye konuştu.

İstanbullu seçmenlere seslenen Kılıçdaroğlu, “Seçmen listesinden kimse endişelenmesin. Bütün milletvekillerimiz orada olacak. Ramazan’ın birinci günü bir odada 7 kişi tarafından verilen kararla kazanılmış bir hak alındı” ifadelerini kullandı.

Erken seçimi değil ekonomiyi konuşalım

Erken seçime gidilmemesi gerektiğinin altını çizen CHP lideri, “Sabah seçim akşam seçim ekonomiyi ne zaman konuşacağız?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, “İstanbul’da oylar çalındı mı?” sorusuna “Bizim uzmanlık alanımız ahlaktır, vicdandır, merhamettir, hukukun üstünlüğüdür, adalettir. Onların uzmanlık alanı ise çalmaktır ve hırsızlıktır.” cevabını verdi.

Talimat olmasa saldırgan bırakılmazdı

Ankara Çubuk’ta gerçekleşen linç girişimine de değinen Kılıçdaroğlu, “Hiçbir canlıyı linç ederek öldüremezsiniz. Ben Akkuzulu köyünde yaşan vatandaşlarımı asla suçlamadım. Biz saldırının bütün ayrıntılarını ortaya çıkardık. Savcıya siyasi talimat olmazsa saldırgan zaten serbest bırakılmazdı.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin