Kartal ve Kadıköy’deki sandık görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının Kartal ve Kadıköy’de bazı sandık görevlileri hakkında sandıklarda usulsüzlük yapıldığına ilişkin şikayet üzerine soruşturma başlattığı ifade edildi. İstanbul’nu bir diğer ilçesi Büyükçekmece’de ise polis evlere baskınlar yaparak sahte seçmen iddialarıyla ilgili aramalarına devam ediyor.

DHA’nın haberine göre soruşturma kapsamında şikayete konu sandıklarda görev alan kişilerin kimlik bilgileri istendi. Soruşturmanın, “Görevi kötüye kullanma” ve Seçim Kanunu’nun 164. maddesinde düzenlenen, “Oy verme sonucuna tesir edecek haller” suçlarından başlatıldığı belirtildi. Kaç kişi hakkında soruşturma başlatıldığı hakkında ise bilgi verilmedi. Haberle ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Büyükçekmece için kritik gün yarın

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) AKP’nin İstanbul’da 31 ilçede tüm sandıkların yeniden sayılması yönündeki kararını reddetmesinin ardından gözler, İstanbul ve Büyükçekmece’de seçim için yapılacak “olağanüstü itiraz” başvuruları konusunda verilecek karara çevrildi. AKP’nin, Büyükçekmece’de olağanüstü itiraz yolunu kullanarak “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle seçimin iptali yönündeki başvurusunun, YSK tarafından yarın görüşülmesi bekleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin