İzlanda’yı futbol ülkesi yapan Beşiktaşlı!

1995-96 sezonunda Beşiktaş'ta oynayan Sverrisson, futbolu bıraktıktan sonra yoluna teknik direktör olarak devam etti. Oğlunun adını “Kartal” koyacak kadar Beşiktaş aşığı olan İzlandalı teknik adam, verdiği bir röportajda tüm röportajda şöyle demişti: “Beşiktaş bu aralar ne yapıyor acaba” diye merak ederim, eski bir sevgili gibi.''

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Fransa’yı 2-0 yenerek Euro 2020 yolunda önemli bir zafere imza atan Türkiye’nin bugün İzlanda ile oynayacağı grup maçı, havaalanında millilerimize yapılan muamelenin gölgesinde geçecek. Milli Takım kafilesinin 2 saat kadar bekletilip, oyuncuların didik didik aranması ve Emre Belözoğlu’na mikrofon gibi uzatılan ’tuvalet fırçası’ milli maç öncesi tansiyonu yükseltti. Havaalanı skandalının maça nasıl yansıyacağını bu akşam göreceğiz. Yeniden futbola dönersek, 330 bin nüfuslu İzlanda’nın son yıllarda Avrupa futbolunun yükselen ülkelerinden biri olduğunu görüyoruz. Bu başarının arkasında bir Beşiktaşlının olduğunu biliyor muydunuz?

İzlanda’nın tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonası ve dünya kupasına katılmasını sağlayan kadronun temelllerini atan isim Eyjölfur Sverrisson oldu. 1994-1995 sezonunda Beşiktaş’ta ter döken Sverrisson futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlüğe başladı. Sverrisson, 2010’lu yıllarda İzlanda U 21 takımını çalıştırıyordu.

Oluşturduğu kadro 2011 yılında Danimarka’da düzenlenen U21 Avrupa Şampiyonası’na katılmayı başardı. İşte o kadroda yer alan oyunculardan kurulu İzlanda milli takımı Euro 2016 ve 2018 Dünya Kupası biletini aldı.  İzlanda’nın 21 yaş altı takımıını çalıştırdığı dönemde yakaladıkları nesil Danimarka’da Avrupa 5.’si oldu. O zaman İzlanda A Takımını çalıştıran İsveçli Lars Lagerback, Sverisson’a ’Bu kadroyu A takıma monte edeceğim ve 5 yıl içinde başarı yakalayacağız’ dedi. Aynen öyle de oldu. Adalılar, 2016 Avrupa Şampiyonasına katıldılar ve çeyrek finale çıktılar.

Sverrisson, 21 yaş altı takımını çalıştırırken her zaman A takım ile aynı sistemde sahaya çıktıklarını belirtiyor. ‘Danimarka’daki finallere katılmak bu çocukların özgüvenlerini kendine getirdi. Onlarda biz bu turnuvalara katılabiliriz düşüncesi ağırlık kazandı. Birbirlerine inandılar. Bu sayede de müthiş bir takım oldular’ açıklamasını yaptı.

Başarılı teknik adam eskiden A takım seviyesinde yetenekli oyuncu eksikliği yaşadıklarını belirterek, “Atletik oyuncularımız da yoktu. 2000’lerin başında ülkenin bir çok yerine kapalı futbol sahahaları inşa ettik. Ve bu sayede genç oyuncuları yıl boyunca çalıştırabilmeyi başardık. Bunun meyvelerini de zaman içinde topladık. A Takım’daki tüm oyuncular, o kapalı futbol sahalarında eğitim almış isimler oldu.’ diyerek başarının hangi temeller üzerinde yükseldiğini ortaya koydu.

Sverisson, İzlanda’nın bugünkü başarısının altında yatan en önemli unsuru ise eski teknik direktörleri İsveçli Lars Lagerbacak ile çalışmak olarak değerlendiriyor. ’O takıma taktik disiplin getirdi. 4-4-2 sistemini yerleştirdi. Oyunu basitleştirdi. Kısa paslara ya da tiki takaya ihtiyacımız yok. Direkt bir hucüm anlayışımız var’ diyerek Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etti.

Euro 2016 yolunda Türkiye, Hollanda, Çek Cumhuriyeti Cumhuriyeti gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerine karşı mücadele veren İzlanda, favori göstermeyenleri pişman ederek grup lideri olarak tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonası biletini almıştı. Tarihinde ilk kez bir Avrupa şampiyonası finallerinde mücadele hakkı elde eden İzlanda, Euro 2016’ya tesadüfen gelmediğini de herkese ortaya koyduğu futbolla gösterdi.  Euro 2016’nın şampiyonu olacak Portekiz, Avusturya ve Macaristan’la aynı gruba düşen İzlanda, Cristiano Ronaldo’lu Portekiz’i geçip Macaristan’ın ardından grubu ikinci sırada bitirdi. Son 16 turunda İngiltere’yi safdışı bırakan küçük futbol ülkesi, çeyrek finalde Fransa’ya yenilerek Euro 2016’ya veda etti ama hafızalarda silinmez iz bıraktı.

Euro 2016’ya katılmasını 2018 Dünya Kupası biletini alarak taçlandırdı. İlginçtir Rusya 2018 yolundaki rakipleri arasında yine Türkiye vardı. Türkiye ile birlikte Hırvatistan ve Ukrayna gibi güçlü ülkeler arasından sıyrılan yine İzlanda oldu. 22 puanla grubu lider tamamlayıp adını tarihinde ilk kez Dünya Kupası’na yazdırdı. Dünya Kupası’nda Arjantin, Nijerya ve Hırvatistan’la aynı gruna düşen İzlanda, 1 puanla grubu sonuncu tamamladı. Dünya Kupası’nda mücadele eden nufüsu en az olan ülke olarak futbol tarihine geçti.

İzlanda bu kez yine rakibimiz. Grupta favoriler olarak Fransa, İzlanda ve Türkiye adı önplana çıkıyor. İzlanda’yı Euro 2016 ve 2018 Dünya Kupası’na taşıyan kadro artık kemale ermek üzere. Türkiye, kaçırdığı turnuvalardan dolayı yeni bir başlangıçla yola koyuldu. İlk 3 maçını kazanarak önemli bir avantaj elde etti. Şimdi son yıllarda kendine ters gelen İzlanda karşısından puanla dönmenin hesaplarını yapıyor.

İzlanda karşısında alınacak bir galibiyet Euro 2020 yolunda önemli bir engeli bertaraf etmiş olacak.  Milliler, İzlanda ile 10’u resmi biri özel olmak üzere yaptıkları 11 maçta 7 kez sahadan yenilgiyle ayrıldı. 2 maç beraberlikle sonuçlanırken, ay-yıldızlı ekip 2 karşılaşmada rakibine üstünlük sağladı. Altısı İzlanda’da, 5’i Türkiye’de oynanan bu maçlarda İzlanda’nın attığı 21 gole, Türkiye 10 golle yanıt verdi. İki takım arasında son olarak 2017’de Eskişehir’de oynanan maçı İzlanda 3-0 kazanmıştı. Deplasmanda oynadığımız 6 maçta galibiyet alamadık. Şenol Güneş yönetiminde Fransa’yı tarihimizde ilk kez yendik. Şimdi aynı başarıyı İzlanda karşısında tekrarlamak istiyoruz. Artık söz sahaya çıkacak 22 oyuncuda olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin