İş dünyasının yüzde 80’i istihdamın azalacağını öngörüyor

Türkiye’de işsizlik her geçen gün artarken, iş dünyasında da gelecekle ilgili beklentiler kötüleşiyor.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) anketine katılan iş insanlarının yüzde 59’u geçen yıl son çeyrekte ekonominin kötüleştiğini, yüzde 80’i istihdamın azalacağını, yüzde 76’sı da yatırım harcamalarının düşeceğini öngörüyor.

TÜİK verilerine göre işsizlik ocak ayında yüzde 12,3’e çıkmıştı.  Gerçek işsizliğin ise (geniş işsizlik) yüzde 18,9 olduğu belirtiliyor.

TÜRKONFED’in Türkiye genelinde ekonominin nabzını tutmak üzere 3 ayda bir gerçekleştirdiği ‘ekonomik beklenti anketi’nin dördüncü çeyrek sonuçları kurumun internet sitesinde yayınlandı.

Rekabeti kısıtlayan birinci sorun: Ödeme gecikmeleri

Genişletilmiş yönetim kurulu üyelerinin yüzde 80’inin cevapladığı çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 59’u 2018’in son çeyreğinde ekonomik gidişatın bir önceki çeyreğe göre kötüleştiğini düşünüyor. İş dünyası temsilcilerinin, içinde bulunduğumuz döneme ilişkin beklentileri de negatif yönde. Katılımcıların yüzde 80’i istihdamın azalacağını, yüzde 76’sı da yatırım harcamalarının düşeceğini öngörüyor. Katılımcılara göre rekabeti kısıtlayan başlıca sorun ‘ödeme gecikmeleri’.

Talep yetersizliği üretimi kısıtlıyor

Ekonomiyle ilgili yapısal soruları da cevaplayan katılımcılara göre, üretimlerini kısıtlayan faktörlerin başında yüzde 41 ile ‘talep yetersizliği’ geliyor. Bu problemi yüzde 31 ile ‘faiz/kur seviyelerinin oynaklığı’, yüzde 30 ile kredi teminatları, likidite sıkışıklığı ve ödemelerin gecikmesi gibi sorunları kapsayan ‘mali imkansızlıklar’ takip ediyor.

TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, tahsilat güçlüğüyle ilgili problemlerin küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) finansal krize sebep olmasını engellemek amacıyla, ‘Önce küçüğü düşün’ ilkesi çerçevesinde önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası hayata geçmeli

Turan şöyle devam etti: “KOBİ’lerimiz tahsilat başta olmak üzere reel sektörün kilitlenmesine neden olan sıkıntılar yaşıyor. Bunun için önerimiz olan Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nın hayata geçmesini önemsiyoruz. Ödemelerin 30 günle sınırlandırılması, ödemeyenlerin denetlenmesi, kamu ve yerel yönetimlerin de sürecin içine dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece KOBİ’ler finansal dalgalanmalara karşı daha dirençli olur.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin