AnaSayfa»Ekonomi»Her daireye otopark mecburiyetinin altından rant çıktı

Her daireye otopark mecburiyetinin altından rant çıktı

Pinterest Google+

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bina ruhsatı için otopark mecburiyetinin yeni getirilmiş gibi takdim etmesi dikkatten kaçmadı.

Oysa 1994 yılında çıkarılan Otopark Yönetmeliği’nin 4. maddesi birebir bu mevzuyu düzenliyor: “Binayı kullananların otopark ihtiyacının bina içinde veya parselinde karşılanması esastır. Ön ve yan bahçe mesafeleri otopark olarak kullanılamaz. 81-120 m² arasındaki 2 daire için en az 1 otopark, 121-180m² arasındaki daireler için en az 1 otopark yapılması zaruridir. Otopark alanı binek otolar için en az 20 m² dir.”

Aynı yönetmeliğin 9. Maddesi’nde ise otopark yapılması mümkün olmayan durumlarda belediyeye araç başına belirlenen rayiç bir bedel üzerinden harç ödenmesi halinde, otopark zorunluluğunun ortadan kalkacağı yazıyor. İstisnai madde yıllardır rutine dönüştü.

Belediyeler ‘açık ücretsiz otopark inşa etmek için kullanılmak üzere’ müteahhitten otopark harcı alıyor. Müteahhit de otopark yapması gereken alanı dükkan ya da depoya dönüştürerek kazancına kazanç ekliyor. Buna mukabil belediyeler otopark yapmadığı gibi toplanan paralar açıkların giderilmesinde kullanılıyor.

ASGARÎ DAİRE ŞARTI KALKTI

Yeni yönetmelikle bina ruhsatı verilirken istenen asgarî daire sınırı kaldırıldı. Kaç daire varsa o kadar otopark yeri tahsis edilecek. Yine ön ve yan bahçe mesafelerinin altının otopark olarak kullanılabileceği belirtiliyor ki bunda sevinilecek bir taraf yok. Sitelerde, apartman ön ve yanlarında hazır üç parça bahçenin de tarumar edileceği manasına geliyor.

Kulağa hoş gelen bu madde büyük bir rantın kapısını aralayacak. Zira suistimal edilen istisna maddesi değiştirilmedi. Bu da demek oluyor ki belediyelerin alacağı otopark harcı tutarı katlanacak, vatandaşın park çilesi ise bitmeyecek.

Maalesef rüşvet mekanizması da yaygınlaşacak.

Önceki Son 10 Yazı:
Altay tankına Almanya el atabilir - 20 Şub 2018
İşsizlik böyle düştü! - 19 Şub 2018
Deniz Yücel adına sevindim, Türkiye’nin hâline üzüldüm - 18 Şub 2018
Yargıtay’a kalırsa her banka müşterisi örgüt üyesi olabilir! - 13 Şub 2018
Yarım kalan hesap ve Ülker - 12 Şub 2018
Hani kriz yoktu! Hazine’de nakit kalmadı - 11 Şub 2018
Savcı, Boydak’ta suç bulamayınca senaryo yazdı - 09 Şub 2018
Geçici bir piyasa şoku değil, artçılar sürebilir - 09 Şub 2018
Sansür makasından sonra siyah boya fırçası - 07 Şub 2018
5 Şubat Depremi: Piyasalar tepe taklak - 06 Şub 2018
önceki yazı

Af Örgütü Türkiye İnsan Hakları Raporu: Muhalifler susturuldu, gazeteciler delil olmadan ceza almaya başladı

Sonraki yazı

Elon Musk'un yeni hedefi: Tüm dünyayı internete bağlayacak

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir