Güney Afrika’nın ‘Nizamiye’si

Güney Afrika’nın Johannesburg ve Pretoria şehirleri arasında yükselen Nizamiye Camisi, bünyesinde bulunan hafız kursu ve kolejiyle modern bir medrese olma yolunda ilerliyor. Güney Afrika ve çevre ülkelerden gelerek burada hafız olan öğrencilere, akıllı tahtalı sınıflarda modern bilimlerde eğitim de veriliyor.

2009 yılının sonunda temeli atılan ve iki yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan Nizamiye Kompleksi, şu ana kadar kalabalık Cuma Namazları, Bayram namazları, her kesimden insanların ziyaret ettiği çarşısı, Ramazanlarda yüzlerce insana her gün verilen iftarları, yerli ve yabancı basında çok gündeme geliyor. Güney Afrikalı bir çok Müslüman aile Nizamiye’nin giriş katında düğünlerini yapıyor, Hacca giderken, Kutsal topraklardan dönünce Türk camisi olarak bilinen Nizamiye’yi ziyaret ediyor. Geniş avlusunda ebru sanatı kursları verilen, özel odalarında yerlilerin de İslami seminerler verdiği, iftarların düzenlendiği Nizamiye, bütün bu faaliyetleri yanında artık hem dini ilimlerde, hem fen-matematik alanlarında başarılı öğrenciler yetiştirmeye başladı.

Nizamiye Koleji bu yıl, Gauteng eyaletinde üniversite girişlerinde en başarılı okullar arasına girerken, Hafızlık kursunu tamamlayan öğrenciler belgelerini, Nizamiye’nin ev sahipliği yaptığı, Güney Afrika Ulusal Kur’an Konseyi’nin Kuran Okuma Yarışması’nda, ünlü Karilerden aldı.

‘Hafızlık zihnimi açtı’

Nizamiye’nin hafızlarından 16 yaşındaki Mustafa Thwala, Nizamiye’de Hizmet gönüllerinin kendisine hafızlık ve lise eğitimi için burs verdiğini söylüyor. Hafızlığın zihnini açtığını belirten Mustafa, matematik derlerini sevdiğinin altını çiziyor. Güzel sesiyle Kuran okuyan Mustafa, Nizamiye lisesini başarıyla bitirerek, üniversitede ekonomi eğitimi almak istediğini ve ticaret hayatına atılarak başarılı bir işadamı olmak için gece gündüz çalıştığı ifade ediyor.

Nizamiye Hafızlık Kursu muallimlerinden  Mısırlı Hafız ve Arapça öğretmeni Mahmut Zeki ise şunları anlatıyor: “Nizamiye’de  44 öğrenci var ve bunlar üç grup halinde Kuran ezberliyor. İlk grup hafızlığını burada bitirip burslu bir şekilde Nizamiye Lisesi’nde okuyan öğrenciler. Bunlar hem hafızlığını tekrar edip hem okul derslerine çalışıyor, çünkü biz onların dini bilgiler yanında pozitif bilimlerini de okumalarını istiyoruz. İkinci grup hafızlık yapan öğrenciler, üçüncü grup ise yeni gelen öğrenciler, bu öğrenciler de kuran öğrenip hafızlığa başlayacak olan öğrenciler. Ayrıca öğrenciler kitap okuma alışkanlığı kazandırma gibi bir gayret içindeyiz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin