Goebbels’in izinde

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

AKP’nin Nazilerden çok faydalandığı, hatta neredeyse kendisine bire bir modellediği artık kimsenin yabancısı olmadığı bir konudur. Özellikle halkı ikna etme konusunda Nazi Partisi Propaganda bakanı Goebbels’in düsturlarını bu kadar içtenlikle ve eksiksiz Nazi Partisi bile uygulamamıştır. AKP’nin Goebbels’i bir mezhep imamı gibi taklit ettiği, onun öğretilerinin sadık bir takipçisi olduğu su götürmez bir gerçek.

Buna en son ‘Seçimler niye tekrarlandı çünkü çaldılar’ kampanyası çok iyi bir örnek. Tahmin ediyorum gelecek yıllarda bu dönemin yalancılığı anlatılırken örnek bir vaka olarak gösterilecek, derslerde anlatılacaktır. Goebbels der ki “Yalanlarınızdan asla geri adım atmayacak, onları sürekli tekrar edeceksiniz. Toplumun beyni ancak bu yolla yıkanır. Bir yalanı sürekli olarak tekrar edeceksiniz. Bunu yapınca halk o söylemin size ait olduğunu unutur ve bir zaman sonra kendi fikriymiş gibi inanmaya başlar.”

AKP Genel Başkanı kürsüden sesleniyor, ‘Milli gelire oranla dünyanın bir numaralı ülkesi kim?’ Bir müddet bekleyip kendi sorusunu cevaplıyor ‘Biziz’ Amerika bizden sonra geliyor. Yaa biz böyle bir ülkeyiz.’ Kitle çılgınlar gibi alkışlıyor. Cümlenin anlamsızlığının, manasızlığının, hiç bir şey söylemiyor olmasının zerre kadar önemi yok. Orada önemli olan tek şey dünyanın bir numaralı ülkesi olduğumuz. Gerisini duymasalarda olur. Üstatları Goebbels’in söylediği gibi ısrarla, kararlılıkla her zaman büyük yalan söylüyorlar.

Bütün dünyanın gözlerinin içine baka baka 31 Mart seçimlerindeki yenilgiyi hazmedemediler ve sonucunu beğenmedikleri seçimi tekrarlattılar. Ve bunun akılla izah edilecek hiç bir gerekçesini bulamayınca bir yalan buldular. Zaten politikalarının tamamı yalan üzerine inşa edildiği için bulmakta zorlanmadılar.

‘Seçim iptal oldu çünkü çaldılar’ diye uydurdukları yalanı her yerde tekrar etmeye başladılar. Önce Recep T. Erdoğan söyledi. Sonra Binali Yıldırım ve daha sonra bir troller aracılığıyla sosyal medya yalanına dönüştürdüler.

Lüks arabasına binmiş selfie yapıyor, yüzünde hiçbir utanma belirtisi olmadan ‘seçimler neden tekrarlanıyor, çünkü çaldılar.’ diyor. Sonra bir başkası, sonra bir başkası! Bu yalanı selfie çekerek büyütmeye, yaymaya devam ediyorlar. Ve bir sosyal kar topu olarak o kadar yayılıyor ki bir müddet sonra hiçbir şeyinden şüphe duymadıkları bir gerçekliğe dönüşüyor. ‘Heredot Cevdet’ Hasan Kaçan gibi isimler hiçbir tereddüt emaresi göstermeden yalanı tekrarlıyor ‘seçimler iptal edildi çünkü çaldılar’

Kim çaldı, nerede çaldı, çalanlara neler yapıldı, hani belgeleri gibi hiçbir soruyu cevaplamadan ‘çaldılar’ yalanı tekrar ediyorlar. Goebbels ne söylüyordu ‘Yalanlarınızdan asla geri adım atmayacak, onları sürekli tekrar edeceksiniz. Toplumun beyni ancak bu yolla yıkanır.’

Seçimleri tekrar ettirme utancını hem tabanına hem de kamuoyuna nasıl izah edecekler? İzah edecekleri hiçbir şey yok, hani bir yerde kamuoyuna izah etmeseler de olur ya kendi tabanlarına bu durumu nasıl açıklayacaklar? Tam bu zamanda üstatları yardıma koşuyor ve onlara yapması gereken şeyleri hatırlatıyor onlar da bir yalanı basit cümlelerle Twitter’da, İnstagram’da, Facebook’ta, kararlılıkla tekrar ediyorlar.

Millet gülüyor ya siz hırsızlığın kitabını yazmış ve alnınızın tam ortasına ‘hırsız’ diye yazılmış olanlar değil misiniz? Goebbels üstatları bu durum için de reçete yazmış ‘Size karşı yapılan suçlamaları görmeyecek ve duymayacaksınız. O yalancılar için gerekenler, bağımsız Alman yargısı tarafından yapılacak ve cezalarını bulacaklardır.’ Siz o bağımsız Alman yargısını, bağımsız Türk yargısı olarak anlayın.

Evet AKP Goebbels’in rehberliğinde siyasete devam ediyor. Ancak 80 yıl önce denenmiş, ve nihayetinde çok büyük hezimetle sonuçlanmış bir yola insanlar neden yeniden girerler anlaşılır gibi değil. Çıkmaz bir sokakta ne kadar ihtişamlı yürürseniz yürüyün, nihayetinde akibetiniz bellidir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin