Gezi Davası’nda Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklu yargılandığı 16 sanıklı davanın ilk duruşmasının son günü Silivri Cezaevinde tamamlandı. Dün ve bugün devam eden duruşmalar sonucunda mahkeme ara kararında Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına, Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesine hükmetti. Davanın 2. duruşması ise 17-18 Temmuz tarihlerinde Silivri Cezaevi’nde gerçekleşecek.

Sanıkların “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılandığı davada ilk duruşma bugün Silivri Cezaevi Adliyesi’nde görüldü. Duruşmada bugün mahkemede hazır bulunan diğer tutuksuz sanıklar dinlendi. Ardından da avukatların beyanları alındı. Duruşma savcısı mütalaasında, Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun, tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Duruşmanın dün gerçekleşen oturumunda 20 aydır tutuklu bulunan Osman Kavala, yaklaşık 8 aydır tutuklulu olan Yiğit Aksakoğlu ile tutuksuz yargılanan Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Ali Hakan Altınay savunmalarını yaptı. Savunmalarını yapan kişiler iddianamedeki suçlamaların somut delillere dayandırılmadığını ve gerçekleri yansıtmadığını vurguladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin