Gergerlioğlu: Kanser olduğu halde tahliye edilmeyen yüzlerce tutuklu var

İnsan hakları savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerindeki insanlık dışı muamele ve işkenceleri tekrar gündeme getirdi. Gergerlioğlu, cezaevlerindeki hak ihlallerini, İnsan Hakları Komisyonu’nun görevini yerine getirmemesi tartışmalarını ve açlık grevlerini değerlendirdi.

Gergerlioğlu, “Gardiyanın, açlık grevindeki tutukluya ‘Hala ölmediniz mi, ne zaman öleceksiniz’ diye bağırdığını anlatan bir mektup aldım” diyerek durumun vehametini özetledi.

İnsan hakları ihlallerini istatistiklerle anlatan Gergerlioğlu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na 1432 başvuru aldığını, sadece bir milletvekili olarak kendisine gelen başvuru sayısının 1537 olduğunu hatırlattı. Bu başvuruları TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na taşımaya devam ettiğini kaydederek, Gergerlioğlu, 500 dilekçe ile komisyona başvurduklarını bununu 300’ünün cezaevleri ile ilgili olduğunu söyledi.

Konuşa Konuşa’da Gülten Sarı’nın konuğu Gergerlioğlu’nun anlattıklarının tamamı şu linkten dinlenebiliyor:

Listen to “Gardiyanın, açlık grevindeki tutukluya ‘Hala ölmediniz mi, ne zaman öleceksiniz’ diye bağırdığını anlatan bir mektup aldım” on Spreaker.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin