Erdoğan’ın bir gazetesi daha oldu

Yorum | Levent Kenez

Cumhuriyet Gazetesi’nin sahibi olan Cumhuriyet Vakfı’nda yönetim yeniden değişmiş. Bu aynı zamanda gazetenin de el değiştirmesi demek. Herkesin bildiği saçma sapan, akıl almaz iddialarla tutuklanan Cumhuriyet çalışanları aleyhine mahkemeye gelip aleyhte tanıklık yapan tipler geri dönmüş. Yani savaşı imzasız mektuplar yazan ihbarcı eski tüccar Kemalistler ve Ergenekon artıkları kazanmış. Dönenler arasında Perinçek’in bir adamı da var.

Bunlar böyle işte. Birbirlerinin kuyularını kazarlar, birbirlerine en ağır hakaretleri yaparlar, arkadan saldırırlar sonra da çıkar ahlak ve efendilik dersi verirler. Bu kirli kavgalarına da hiç ilgisi olmayan insanları bulaştırırlar.

Tasfiye edilen ve edilecek ekip bir halt olduğundan da değil ha. Birkaçı hariç Erdoğan tarafından nasıl terbiye edildiklerini gayet iyi biliyoruz. Hapis yatmış bir tanesinin serbest bırakılması şerefine yazdığı mide bulandırıcı yazısı hala hafızalarda. Daha geçenlerde jurnalci ekipten biri eski genel yayın yönetmenini “fetöcü” olmakla suçlamıştı. O da ona aynı şekilde cevap vermişti. Bu kadar da terbiyesiz adam bunlar işte. Sanki aranızdaki kavganın ne kavgası olduğunu alem bilmiyor sanıyorsunuz.

Jurnalci tipler şimdi diyorlar ki PKK ve Fetöcülerden gazeteyi geri aldık. Özellikle kastettikleri,  steril özgürlük savaşçısı eski genel yayın yönetmeni ile HDP’den vekil olan muhabir. Herhalde son on yılda gazetenin okunan 2-3 haberi varsa yayınlayan ekibe tukaka beklenenden erken başladı. Zafer sarhoşu bakalım daha neler diyecekler.

Erdoğan destekli darbe neticesinde gazeteye el koyan jurnalci ekip vakit kaybetmeden de sitede darbe bildirilerini yayınlamış. Eğer vaktiniz olursa okuyun, gülmekten yerlere yatarsınız. İlkokul 5 kompozisyonundan beter, birazdan Elif’in Kağnısı gelecek zannedilen komik darbe bildirisi metninde ‘Bir süredir eksikliğini gördüğümüz ATATÜRK ve onun temel ilkeleri Cumhuriyet gazetesine kesin olarak geriye dönmüş bulunuyor.’ ifadeleri yer alıyor. Atatürk kelimesi de bütün metinde ATATÜRK olarak yazılmış. Ha öyle yazınca çok daha kuvvetli vurgulanıyor demek ki. Gerizekalı asker yazışmalarındaki gibi.

Erdoğan’ın en favori gazetesi biliyorsunuz Sözcü Gazetesi

Bu ikiyüzlü gazete dogmatik kemalistleri hipnoz edip gazını aldığı gibi “Ülkede muhalif gazete var, işte bakın Sözcü!” kontenjanından yayınına devam ediyor. Sahibi ‘Fetö’den aranan gazetenin ülkedeki egemen hukuka göre yüzlerce kez kapanması gerekirdi.  Ama Erdoğan aptal olmadığı için tabii ki kapatmıyor. Ekle çıkar, topla böl yüzde 20-25’i anca bulan kitle oyalansın diye yaşamasına izin verilen gazete, ihtiyaç olduğunda din ve başörtü düşmanlığı yaparak insanların tiksindiği kemalist laiklik saçmalığının en güzel örneklerini sunmaktan geri kalmıyor. Ülkedeki hiçbir insan hakkı ihlalini görmeyen bu kontenjan gazetesinin temelde ‘Fetö fetö’ diye havlayarak sahibine yaranmaya çalışan havuzculardan  bir farkı yok.

Şimdi Erdoğan’ın bir gazetesi daha oldu. Bunu belki de daha çok sever. Tutuklama ve hapis operasyonu ile hizaya çekilen Cumhuriyet, şimdi tamamen teslim alındı. Şimdi bir süre saçma Atatürk haberleri, Kuva-yi Milliye güzellemeleri, bilimsel düşünce rehberliğinden sonra AKP’ye inanılmaz saldırı haberleri görürsünüz. Bir şeyleri ispat edercesine biraz gazlanırlar. Ve en nihayetinde oyuncaklarını kendilerine geri veren efendilerini kızdırmadan onun çizdiği çizgiyi aşmadan gazetecilik oyununa devam.

Valla Cumhuriyet şunların olmuş, bunların olmuş, Ergenekon kazanmış pek umrumda değil. Cumhuriyet’in arşiv değerinden başka bir değeri de yok. 1-2 cesur insan dışında gazeteci kalmamış bir gazeteden ibaret. Aranızdaki kayıkçı kavgasına, rant mirasını bölüşmeye zerre ilgisi olmayan başkalarını karıştırmayın yeter.

Türkiye’de gazetecilik yapmanın kriteri belli. Ya hapiste olacaksın, ya aranacaksın ya da hakkında gerçekten açılmış dava olacak. Bu kriterlere girmiyorsan ya gazetecilik yapmıyorsun, ya Erdoğan seni ciddiye almıyor, ya da 657’ye tabii muhalif rolündesin demektir.

Bir de olur olmaz yerde ‘AKP şunu yapmayı cemaatten öğrendi, bunu cemaat yapardı’ diye komik komik konuşmayın. Bu ülke ne kadar hukuksuzluk varsa hepsini sizden öğrendi. AKP sebep değil sonuçtur. Sizin vesayetçi  takıntılarınızın sonucu. İşinize gelince solcu, işinize gelince Atatürkçü kaypaklığını bırakın.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin