Erdoğan S-400’den yeni bir 15 Temmuz çıkaracak

Rusya, S-400 hava savunma sistemini Ankara'da Mürted Hava Meydanı'na intikal ettirmeye başladı.

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Esasında 400 milyar Türk Lirası batık kredinin nasıl halkın sırtına yıkıldığını kaleme alacaktım.

Amma velâkin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde gazete ve televizyonların genel yayın müdürleri ile yaptığı toplantıda sarf ettiği sözler sebebiyle o makaleyi tehir etmeye karar verdim.

Nasip olursa müteakip makalenin başlığı “Batakçı Erdoğan!” olacak.

S-400 FÜZELERİNİN GETİRİLDİĞİ ADRES

Rusya, S-400 hava savunma sisteminin elektronik aksamını Ankara’ya intikal ettirmeye başladı. İki gündür askerî kargo uçakları peş peşe Mürted Askeri Hava Meydanı’na iniyor.

Bir parantez: Mürted herkesin aşina olduğu bir adres. “İslamiyet’i bırakıp başka bir dine geçen kimse” için kullanılan “mürted” ismi merhum Turgut Özal zamanında

“akıncı” ile değiştirilmişti.

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden bu yana meydanın ismi ilk hâline rücu edilmiş olmalı ki artık resmî beyanlarda “akıncı” değil, “mürted” ibaresi kullanılıyor.

S-400’ün teslimatına her halükârda karşı çıkan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iki-üç günlük itidaline aldanıp krizin başlamadan bittiğini zannedenler ne yazık ki yanılıyor.

AMERİKA İLK ADIMI BU HAFTA ATACAK

Amerika’nın olup biteni sineye çektiğini Türkiye’de Saray medyasının haricinde kimse yazıp çizmiyor. Başkan Donald Trump sineye çekse bile Kongre böyle bir gözdağına sessiz kalamaz.

Beyaz Saray, S-400 faslında daha evvel çizdiği “müeyyide” çerçevesine sadık kaldığını gösterecek adımları bu haftadan itibaren atmaya başlayacak.

Hafta sonu kasırganın ilk işaretleri verildi.

Wisconsin eyaletinin Cumhuriyetçi senatörü Ron Johnson, S-400’lerin Ankara’ya gelmeye başladığı gün ABD Başkanı Donald Trump ile başkanlık uçağı Air Force One’da birlikte seyahat ediyordu.

Bloomberg’ün Beyaz Saray Muhabiri Jennifer Jacobs, Twitter hesabından Johnson’ın şu sözlerini aktardı: “Müeyyideler olacak. F-35 üretiminden (Türkiye’yi) hemen çıkaracağız. Yani Türkiye için iyi olmayacak. Gerçekten de talihsiz.”

ERDOĞAN YENİ DÜŞMANI BULDU BİLE!

Erdoğan okyanus ötesinden gelecek askerî ve malî müeyyidelerin ne kadar ağır bir bedel ödeteceğini bile bile bu cepheyi açtı. İki şıktan birini seçmek mecburiyetindeydi ve pragmatik tarafı ile karar verdi.

Zira Batı’nın kendisinden istediği demokratikleşme taleplerini karşılaması suç işleye işleye inşâ ettiği tek adam rejimini kendi elleriyle yıkması demekti.

Madem Batı kulübü para vermek için hukuk ve medya hürriyeti diyordu, Erdoğan da Rusya, Çin ve İran’a yaklaşmayı tercih etti. En azından Doğu kulübünde demokrasi gibi bir maliyete katlanmak mecburiyetinde kalmayacaktı.

S-400 doğrudan Türkiye’nin hava savunma zafiyetini gidermek maksadıyla satın alınmadı. S-400 bir sembol. Erdoğan’ın siyaseti şekillendirmek için kullandığı bir katkı maddesi.

YENİ CAN SİMİDİ: S-400

Ne vakit köşeye sıkışsa kendisine bir can simidi bulan Erdoğan, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü bahanesiyle üç senedir işlediği suçlar bu kadar ayyuka çıkmışken bir yerde geri adım atması için Avrupa ile ABD’nin telkinleri ile karşı karşıya kalacağını hesap etmemiş olamaz.

Her hırsızın bir kaçış planı vardır. Erdoğan, 15 Temmuz’dan hemen evvel diplomasının sahte olmadığını ispat edemeyecek kadar köşeye sıkışmıştı. “Allah’ın lütfu” dediği o karanlık gecenin akabinde adeta küllerinden yeniden doğdu.

İstanbul Yenikapı’da kurduğu platforma çıkardığı muhalefeti bu defa ABD’ye karşı S-400 bataryasının arkasında toplayabileceğinden emin.

YA S-400’CÜSÜN YA DA HAİN!

“Kutsal devlet” ezberi ile hareket eden her kesim Erdoğan’ın arkasında saf tutacak. Her şeye rağmen saf tutmayanlar olursa onlar da vatan haini ilan edilecek.

Yeni millî sembol Rusların S-400 füzesi olacak. O sembol etrafında dahilî ihtilaflar, iktisadî kriz, işsizlik ve çöken devlet mekanizmasının sözü mü olurmuş! Hepsi teferruattır bunların.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu S-400’ü alırken kendisi ile zerre kadar istişare etmediği halde Erdoğan’a destek beyanında bulundu bile: “S-400’ün alınması milli bir meseledir. Destekliyoruz.”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli zaten yedek lastik ve emre amade. Yakında İyi Parti de katılır S-400 bataryasına. Saray medyası propagandaya dünden hazır.

31 Mart ve 23 Haziran seçim hezimetlerini unutturmak için bundan daha iyi bir fırsat yakalanamazdı.

GAZETE VE TELEVİZYONLARIN YAYIN MÜDÜRLERİNE TALİMAT

Erdoğan, 14 Temmuz Pazar günü İstanbul’da gazetelerin ve televizyonların yayın müdürlerini topladı.

Genel yayın yönetmenlerine seslenen Erdoğan, “Sizlerden S-400 meselesini de diğer millî güvenlik önceliklerimizi de bu anlayışla değerlendirmenizi ve özellikle halkımızı bu noktada bilinçlendirmeye sizlerin de aracı olmanızı, gayret etmenizi istiyorum.” dedi.

“Siyasette bile şu anda S-400 konusunda maalesef adeta Amerika’nın temsilcileri gibi gayret edenler var. Onları savunanlar var.” sözleri ile Erdoğan’ın kararını tenkit edenlerin doldurulacağı çuvalın ağzı açıldı.

HERKES SAĞDAN HİZAYA GİRECEK

Kararın reel politik olup olmadığı ya da muhtemel maliyetinin zerre kadar ehemmiyeti yok. Erdoğan bir kere düdüğü çaldı. Artık herkes sağdan hizaya gelmelidir.

Otoriter rejimlerde tek sesli medyaya biçilen elbise baştakileri hoşnut edecek bir yayın çizgisini takip etmektir.

Hakikatin ortaya çıkması için değil bilakis halktan işin aslın saklamak kiralık kalemlerin öncelikli vazifesidir.

Vahdettin Köşkü’nde verilen talimat belli: S-400’de Erdoğan’ın ne kadar muhteşem bir zafer kazandığını halka anlatın. Aksini iddia edenleri hain diye hedef gösterin!

ERDOĞAN KRİZ VE BABACAN GİBİ KEYFİNİ KAÇIRAN MESELELERİ UNUTTURACAK

Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde topladığı gazetecilere “Her ne olursa olsun beni destekleyecek şekilde yayın yapın. Halkı da buna ikna edin.” talimatı verdi.

Gezi hâdiselerinde, 17/25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmalarında ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünde hep aynı taktikle hedef saptırmaya muvaffak oldu.

Hukuksuzluklar, iktisadî kriz, yolsuzluk, sahte diploma ve hanedanlık gibi başlıklarda Erdoğan günden güne köşeye sıkışıyor. Siyasî hayatının en zayıf günlerini yaşıyor.

AKP içinden bir veya iki partinin doğması an meselesi. Ali Babacan’a halkın teveccühü Erdoğan’ın uykularını kaçıracak kadar fazla.

GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEYEN TARİFELER…

Meselenin S-400’den ibaret olmadığını göremeyen zavallı halk yine ağır bir bedel ödeyecek.

Halka bu sefer aynı tuzağa düşerse son bir senedir maruz kaldığı krizi mumla arayabilir.

Amerika S-400 faslında alenen tatbik edeceği müeyyidelerle iktifa etmez. Okyanus ötesinin tarife dışı muamelesini tartacak kantar henüz icat olunmadı.

Geçen sene Amerikan vatandaşı pastör Andrew Brunson’un tahliye edilmesi için atılan iki tweetle krize düçar olmuştuk. Hâlâ krizdeyiz…

Erdoğan’ın kendi ikbali uğruna memleketin ufkunu karartmaya hakkı olmamalı.

Hiç değilse bu defa…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin