Erdoğan için itibardan tasarruf yapılmıyor: 300 odalı yeni sarayda havuz, SPA ve sinema da olacak!

AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için Okluk Koyu’nda inşa edilen Yazlık Saray masrafı, maliyeti 1 milyar 370 milyon lirayı bulan Aksaray kadar edecek. 300 odalı yapılması planlanan yeni Saray için kulis bilgileri gelmeye devam ediyor. Gazeteci yazar Çiğdem Toker, Erdoğan ve  misafirleri için dinlenme yeri olarak kullanılırken yıkılan ve yerine yenisi yapılan ‘yazlık yerleşke’nin içinde havuz, SPA ve sinemanın da olacağıın belirtti. Hükümetin 2018’i tasarruf yılı ilan ettiğini hatırlatan Toker, “Vergi zamları yoluyla “bu millet”ten daha fazla tasarruf edilmesi istenen bir dönemde, yeni bütçede yazlık malikânenin yatırım bedelini de görür müyüz diye ekonomi gazetecisi merakı içindeyiz” dedi.

Geçtimiz günlerden tekrar gündeme gelen Yazlık Saray için, 3 milyon liralık klima sözleşmesi imzalandığı öğrenilmişti. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde Gökova Körfezi Okluk Koyu’nda 230 metrekarelik dört oda bir salon olarak inşa edilen ve sonraki dönemlerde cumhurbaşkanlarınca kullanılmayan konukevi için ‘onarım’ adı altında başlatılan çalışma, bir süre sonra görkemli yeni bir bina yapımına dönüştü.

Çin Seddi’ni andıran duvar

Etrafı Çin Seddi’ni andıran yaklaşık dört metre yükseklik ve kilometrelerce uzunluktaki duvarlarla çevrili alandaki inşaat çalışmaları sır gibi saklanıyor. Bölgeyi yakından bilenler yalnızca duvar yapımı için binlerce ağacın kesildiğini vurguladı.

Maliyeti merak konusu

Resmi açıklamalara göre, proje bedeli 1 milyar 370 milyon lira olarak açıklanmasına karşın Mimarlar Odası’nca en az dört buçuk milyar liraya mal olduğu belirtilen Beştepe’deki Saray gibi Yazlık Saray’ın maliyeti de şimdiden merak konusu oldu. BirGün’ün edindiği bilgiye göre, Yazlık Saray’da kullanılacak klima alımı için bedeli 3 milyon lirayı bulan sözleşme imzalandı. Uzmanlar klima maliyetinin 3 milyon lira olabilmesi için yapılacak binanın en az 350-400 odalı olacağı tahmininde bulunuyor.

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker’in “Havuz, SPA ve sinema keyfi… Bütçede yeni saray olacak mı?” başlığıyl yayımlanan yazısı bir kısmı  şöyle:

Meraklısı biliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan için Marmaris-Okluk koyunda bir yazlık “yerleşke” yaptırılmakta. Okluk, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın tatiliyle ünlenmişti.

Özal’ın kaldığı konut yıkılarak yaptırılan, 300 kişinin aynı anda konaklayabileceği belirtilen“yerleşke” inşaatında epeyce yol alındığını duyuyoruz.

Muğla milletvekili Akın Üstündağ, doğal SİT alanındaki bu koyun balıkçılığa dahi kapalı olduğunu, çok sayıda ağacın kesileceği bu ölçekteki bir inşaatın doğayı tahrip edeceğini anlatmıştı geçen yaz.

Şüphe yok ki, Cumhurbaşkanı söz konusuysa çözülemeyecek bir sorun olamaz…

Mimar Şefik Birkiye’nin kurucusu olduğu Vizzion-Architetcs’in hazırladığı “T.C Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu Yerleşkesi” avan projesine göre, yazlık saray toplam 13 bin 166 metrekare kapalı inşaat alanına sahip.

Özal ile anılan yıkılan konut, dört oda bir salon, 230 metrekareydi.)

‘Hobi ve eğlence alanları’

Okluk’taki inşaat bittiğinde dört ana blok, bir dinlenme evi, personel lojmanları, iki de nizamiye yapısı olacak. Blokların en büyüğü 3347 metrekare. Üç blokta 250’şer metrekarelik “hobi ve eğlence” alanları mevcut. Bu alanlar havuz, SPA, sinema gibi etkinlikler için tasarlanmış.

Salon, oda, çalışma ofislerinden oluşan “yaşama alanı”, 611 ile 763 metrekare arasında değişiyor.

(Deniz yapıları kapsamındaki kumsal için serilecek kumların önce Mısır’dan getirilmesi düşünülmüş. Sonrasında denizaltı tarama yöntemiyle oradan çıkarılmasına karar verilmiş.)

Öğrendiğimiz kadarıyla Okluk Yerleşkesi’ni de Saray inşaatını gerçekleştiren Rönesans İnşaat yapıyor.

***

İktidar cephesinde “İtibardan tasarruf edilmez” yaklaşımının tekrarlanacağını tahmin ettiğim bu yazıdaki asıl muradım şudur:

İki gün kaldı. Anayasal takvime göre 2018 bütçesinin 17 Ekim’de TBMM’ye sunulması gerekiyor.

Ve TBMM’de bugünlerde, artan kamu harcamalarından kaynaklanan büyük bütçe açığını telafi etmeye dönük bir torba yasa görüşülüyor.

Vergi zamları yoluyla “bu millet”ten daha fazla tasarruf edilmesi istenen bir dönemde, yeni bütçede yazlık malikânenin yatırım bedelini de görür müyüz diye ekonomi gazetecisi merakı içindeyiz.

“T.C Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konut Yerleşkesi’nin bütçeye maliyeti nedir?”,

“İnşaat ihalesi hangi yöntemle gerçekleştirilmiştir?” sorularının cevabını yaklaşan bütçe görüşmeleri sırasında alabilir miyiz?

Gül galerisi, çiçek masifleri

Okluk’taki yerleşke projesinin peyzaj mimarisi de çok özenli. Projenin peyzaj notları, daha okurken insanın ruhunu dinlendiriyor. Buyrun:

– Zeytin, turunçgiller, servi ağaçlarının öncelikli olarak öngörüleceği, yürüyüş yolları boyunca ambiyans varyasyonları.

-Bahçe duvarlarının mineral etkisini kırmak amacıyla oluşturulacak çiçek masifleri.

– Havuz terası ve bahçe arasındaki kot farkını absorbe edecek çiçek masifleri, yürüyüş yolları boyunca sürpriz etkisinin yaratılmak istendiği fantezi niteliğindeki ağaç budamaları.

-Birbirine yakın tonlarda gül çeşitleri ile dizayn edilecek gül galerisi ve köşkü.

– Sağlık yürüyüşü boyunca, eğimle uyum içinde düzenlenecek farklı çeşitlilikte, doğanın cömertliğini yansıtacak çiçek masifleri.

-Şu masalsı peyzajın rayihasından, biraz da bütçe ve vergiler de payını alsa.

Güzel olmaz mıydı millet adına?

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin