Dolar vardı sattınız, şimdi ne olacak?

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Türkiye saati ile gece yarısında piyasalar kapalı iken Asya-Pasifik piyasalarında tanzim satış çadırı kurup 5,90 TL’den dolar satan kamu bankalarının (Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank) döviz açığı var.

Hem de açık tutarı 3,5 milyar dolar (21,5 milyar TL). Kuyruğu dik tuttukları esnada dışı bizi, içi kamu bankalarını yakacak kadar afakî bir açığı aldırış etmiyorlar.

DÖVİZ AÇIĞI OLAN BANKALAR DÖVİZ SATIYOR!

Üstelik Borsa İstanbul’a beyan ettikleri malî tablolar 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasındaki döviz varlığı ile döviz mükellefiyeti arasındaki farkı gösteriyor. Üç bankanın üç aylık döviz açığı 3,5 milyar dolar!

Üç kamu bankası daha 10 gün evvel tanzim çadırında 4,5 milyar dolar satmadı mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomiyi masa başında formül hileleri ile kurtaracağına o kadar inanıyor ki Merkez Bankası (TCMB), Hazine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üzerinden akla ziyan talimatlar vermekten imtina etmiyor.

Hepsini peşinden girdaba sürüklüyor.

ARKA KAPI İŞLEMLERİNİN HERKES FARKINDA

Albayrak, nam-ı diğer Damat Berat; Türkiye gibi yazılı kaideleri, teamülleri ve içtihatları ile şekillenmiş ve yatırımcısına hep itimat telkin etmiş bir serbest piyasayı “arka kapı işlemleri” ile altüst ettiğinin farkında değil.

Ya da Damat Berat memleketi duvara toslatmadan duvara toslamanın ne kadar büyük bir felaket olduğunu anlamak istemeyecek kadar dikbaşlı.

Dönüp dolaşıp Albayrak’ın hatalarını ve o hataların 82 milyona maliyetini yazmaktan ben usandım.

Mamafih Albayrak her bir hatadan ders almak bir tarafa iki hatanın bir doğru edeceğini ispata tevessül edecek kadar pişkin!

CEVAP BEKLEYEN SUÂLLER…

Krizle boğuşan bir ekonomide uzak durulması icap eden tehlikeli teşebbüsler adeta marifet gibi gösteriliyor.

Olup biteni anlamak mümkün değil. Cevap bekleyen o kadar çok suâl var ki birkaçını aşağıya not ettim:

Kasada ne kadar döviz var ki Türkiye 6,25 TL’den aşağı indirmek için 5,90-6,04 TL aralığında nasıl dolar satabiliyor?

Döviz fazlamız var da bir bizim mi haberimiz yok?

Türkiye’nin ihtiyacının 100 misli kadar kapasiteye sahip petrol kuyusu açıldı da benzin ve motorine servet ödeyen vatandaşın bundan haberi yok mu?

Neler oluyor? Serbest piyasayı tarumar eden kararları kim ya da kimler alıyor?

Damat Berat elde avuçta kalmış son dövizleri zararına sattırarak nereye varacağını zannediyor?

220 milyar doları özel sektörün olmak üzere toplam dış borç 450 milyar dolar (millî gelirin yüzde 57’si). Ahvâl-i umûmî böyle iken zararına döviz satmanın yel değirmenlerine atla hücum etmekten ne farkı var?

İktidarın müflis tüccarlığının top yekûn Türkiye’yi iflasa sürüklediği ne vakit idrâk edilecek?   

Donkişot’un farkında olmadığı belli de etraftakiler tehlikenin ne kadar farkında?

MERKEZ BANKASI HİÇ BU KADAR ZAYIF DÜŞMEMİŞTİ


Mevzu para ise ilk bakılacak adres Merkez Bankası’dır. 13 milyar dolara tekabül eden altın hariç tutulduğunda Merkez Bankası’nın kasası dahi eksi bakiye veriyor.

“Net rezerv” diye ilan edilen haftalık rakamlara bankalardan faiz mukabil alınan dövizler dahil. O haliyle bile 11 milyar dolara kadar düştü o kalemdeki tutar…

Bankalar kendilerini uçurumun kenarından uzak tutması beklenen BDDK tarafından bizzat zorlanıyor.

Faizsiz bankacılığın lideri “Bank Asya’yı kapatması şartı” ile 15 Mayıs 2015’te BDDK’nın başına paraşütle indirilen Mehmet Ali Akben bir beş sene daha o koltukta oturacak kadar iktidarın gözüne girdi.

KİM BU SALDIRGANLAR?

İki gün evvel tekrar BDDK Başkanlığı’na tayin edilen Akben diyor ki: “Ülkemizde son dönemde döviz kurları üzerinden spekülasyonlar yapılıyor. Döviz hareketliliği konusunda saldırılara maruz kaldık.”

Artık çok sakil kaçıyor bu sözler. Kimse yakalayın, çıkarın mahkemenin önüne o döviz saldırısını yapan hainleri de herkes rahat etsin!

Ne öyle bir saldırı ne de dövis saldırganlı var! Hakikatte zerre kadar karşılığı olmayan bu sözleri söyleyen bir isim bankaların tepesinde oturuyor.

Albayrak hücum borusunu çalıyor, BDDK Başkanı en önde dört nala gidiyor. Kamu bankalarının genel müdürleri peşinde yel değirmenlerine saldırıyorlar.

TEDAVİYE MUHTAÇLAR

“Yansıtma”, bir başka ifadeyle insanın kendi kusur ve hatalarını görmezden gelip bütün noksanları başkalarına mâl etmesi rahatsızlığı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) devr-i iktidarında Recep Tayyip Erdoğan’dan bakanlara, milletvekillerinden bürokratlara kadar tipik bir tarz-ı harekete dönüştü.

AKP’nin sıhhatli olmayan tarz-ı hareketi haksızlıklara, mağduriyetlere, iflaslara sebebiyet verirken, hürmet, muhabbet ve itimat hissiyatını bertaraf ediyor.

Türkiye bugün kifayetsiz muhterislerin elinde kimsenin kale almadığı zavallı bir memleket!

Problemli şahsiyetlerin, tedaviye muhtaç tavır ve hareketlerinin maddî ve manevî tahribatı kıyas kabul etmeyecek kadar fazla.

Sari hastalık tedavi edilmedikçe “mücerret düşman” yahut “dış mihraklar” ezberleri ile yatırımcının aklı ile alay edenlerin sayısı da artacak. Neticede kaybeden yine Türkiye olacak.

TL ERİYORSA FÂİLİ UZAKTA DEĞİL, SARAY’DADIR

BDDK Başkanı Akben’in “Bilhassa mevduat alanında, dolarizasyondan TL’ye geçiş konusunda gayretli çalışma bekliyoruz.” sözleri de var ki buram buram acziyet kokuyor.

Bir o kadar da “şecaat arzederken sirkatin söyleyen” o kıptiyi hatırlatıyor.

TL son bir yılda yüzde 40, son iki yılda yüzde 100’den fazla erimişse bunun mesuliyeti kime aittir?

Erdoğan’ın henüz ısınma turlarındayken, 2002’de dönemin iktidarına matuf cümleleri geldi hatırıma: “Bu memleketi bu hale kim getirdi? Sorumlusu iktidar değil midir?”

TANZİMDEN DÖVİZ SATMAK KAMİKAZE DALIŞI

Patates ve soğan fiyatını tanzim çadırı ile düşüreceğini zannedenler 4,5 milyar dolar satarak TL’yi kurtarabileceklerine inanıyor. Kamikaze dalışı yaptılar.

Bankaların döviz açığı dağ gibi önümüzde durduğu halde kamu bankalarına zararına döviz sattırdılar. Eldeki son dövizler de gitti!

Faiz mukabili alınan emanet dövizleri Merkez Bankası döviziymiş gibi gösterdiler. O kadar hile ve göz boyama taktiğinin neticesi ortada: Ne faiz düştü ne dolar.

S-400 cephesinde her an kızılca kıyamet kopabilir. Amerika Birleşik Devletleri “şaka yapmıyorum” derken bile ağızları kulaklarına varacak kadar kahkaya atıyorlar.

ABD Kongresi, Rus hava savunma sistemi S-400 sebebiyle Türkiye’ye matuf askerî ve malî müeyyide kararı aldığı vakit ne satacaklar bakalım?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin