AnaSayfa»Ekonomi»Dolar 4,50 TL ile rekor kırdı; Merkez Bankası Başkanı Erdoğan ile görüştü!

Dolar 4,50 TL ile rekor kırdı; Merkez Bankası Başkanı Erdoğan ile görüştü!

Pinterest Google+

Dolar ve Euro’daki yükseliş devam ediyor. Dün 4.47’yi aşarak rekor kıran dolar, bugün de 4,50’yi gördü. Euro ise 5.32’in üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attı. Yaşanan gelişmelerden sonra özellikle açıklamalarıyla kurdakı atışı tetikleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile AKP Genel Merkezi’nde görüştü.

Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi ile görüşürken toplantıya Çetinkaya’da katıldı. Çetinkaya daha sonra AKP binasından ayrıldı.

Merkez Bankası’ndan açıklama

Doların 4,50’yi geçmesi sonrası Erdoğan’ın eleştirdiği Merkez Bankası’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi: “Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır”

Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada ise “Bankacılık sektörü riskleri doğru yönetip pozitif görünümü koruyacak güçte. Sorunlu kredi oranı düşük. Yapılandırılan kredilerde tahsilat oranı yüzde 80. Bankacılık sektörü riskleri doğru yönetip pozitif görünümü koruyabilir” denildi.

Piyasada neler oldu?

Dolar ve euroda son dönemde hızlı hareketler yaşanıyor. Dün Moody’s ve ABD faizleri ile birlikte yükselişe geçen kurlar 4.46 liraya kadar çıkmıştı. Bugün sabahtan itibaren hareketin devamı görülürken dolar kuru 4.5010 TL, euro ise 5.3247 ile rekor seviyelere ulaştı. Merkez’in açıklamasının ardından saat 13.10 itibariyle dolar kuru 4.4640, euro ise 5.2670 TL’den el değiştirdi.

önceki yazı

Whatsapp bu sabah değişti

Sonraki yazı

ABD'den kötü haber: 'Halkbank'a verilecek ceza krize neden olacak kadar yüksek'

1 Yorum

 1. Veysel
  16 Mayıs 2018 at 16:30 — Cevapla

  “bu dolar da kim oliyah!
  niya laf dinlemiyah!
  155i ararin sindi ha”

  Bu “kurtajci amca” ile artik herseyi anlamak ve anlatmak cok daha kolay😀

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir