Diyarbakır’da tutuklu anneleri yine darp edilerek ters kelepçeyle gözaltına alındı

Diyarbakır’da protestoları süren tutuklu anneler yine darp ederek gözaltına alındı. Polis bariyerleriyle ablukaya alınan Koşuyolu Parkı’na girmek isteyen 5’i tutuklu anneleri olmak üzere 7 kişi, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde polis bariyerleriyle ablukaya alınan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’na girmek isteyen açlık grevindeki tutuklu yakınlarına polis bir kez daha saldırıda bulundu.

5’i anne olmak üzere 7 tutuklu yakını darp edilerek gözaltına aldı.

ANNELERE TERS KELEPÇE

Gözaltına alınanlar ters kelepçelenerek araca alındı. Polisin, gözaltı sırasında annelerin kafasına vurduğu görüldü. Polis, gözaltı aracında da gözaltına aldığı kişilere dönük sert müdahalesini sürdürdü.

AİLELER OTURMA EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Cezaevlerinde açlık grevinde olan tutukluların ailelerinin etrafı bariyerlerle kapatılan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nda yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Ablukaya alınan aileler, polisin tutumunu protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Ailelere eşlik eden HDP Diyarbakır milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Musa Farisoğulları’nın polis yetkilileriyle yaptığı görüşme sonucu ailelerinin yarım saatlik oturma eylemi yapmasına izin verildi.

HDP’Lİ MİLLETVEKİLİ: POLİSİN CİNSEL TACİZİNE UĞRADIM

Polis çemberi içerisinde kalan HDP’li vekil Aydeniz, bir polis tarafından cinsel tacize uğradığını ifade ederek tepki gösterdi. Söz konusu polis, amirleri tarafından gruptan uzaklaştırıldı. Polis amirinin HDP’li Aydeniz’e, “Size temas edilmesinden hoşlanmıyorsanız siz de o kadar girmeyin grubun içine” demesi ve HDP’li vekilleri aileleri yönlendirmekle suçlaması dikkat çekti.

Bir süre polis ablukasında oturma eylemi sürdüren aileler, TUAY-DER binasının önüne gitti. Polis eşliğinde yürüyen aileler, sık sık “Çocuklarımız onurumuzdur” ve “Leyla Güven rûmeta me ye” sloganları attı. TUAY-DER binasına gelen aileler, polis ablukası altında oturma eylemine başladı. Yaklaşık yarım saat oturma eylemini sürdüren aileler, daha sonra eylemlerini sonlandırdı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin