Digiturk’un patronuna Fransa’da rüşvet soruşturması

Digiturk’ün Katarlı sahibi iş adamı Nasser al-Khelaifi’nin 2011 yılında rüşvet amacıyla 3,5 milyar dolarlık bir ödeme yaptığı öne sürülüyor. Nasser al-Khelaifi, 2016 yılında sahibi olduğu BeIN Sports şirketi aracılığıyla 1,3 milyar dolara Digitürk’ü satın almıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain’in de sahibi olan Nasser al-Khelaifi’ye, Katar’ın 2017 ve 2019 atletizm dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapması için rüşvet verdiği iddiasıyla Fransa’da resmen soruşturma açıldı.

Katar merkezli bir şirket olan Oryx QSI’nin, dönemin Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) başkanı olan Lamine Diack’ın oğlu Papa Massata Diack’ın sahibi olduğu spor pazarlama şirketine yaptığı ödeme inceleniyor.

Avukatları: Khelaifi’nin rüşvetle ilgisi yok 

Soruşturmanın başında bulunan hakimin Khelaifi’nin avukatlarına gönderdiği açıklamada ödemenin Khelaifi tarafından onaylandığı söyleniyor, ancak avukatları Katarlı iş adamının o sırada Oryx QSI şirketi ile bir bağlantısı olmadığını savunuyor.

Katar, 2017 yılında düzenlenen şampiyonayı İngiltere’ye kaptırmıştı ancak Ekim ayında düzenlenecek 2019 şampiyonasını üstlenmeyi başarmıştı.

1,3 milyar dolara Digiturk’ü satın alan Katarlı beIN Media Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Nasser al-Khelaif, o dönem yaptığı açıklamada, “Digiturk, beIN grubunun bugüne kadar yaptığı en büyük alım. Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceğiz.” demişti.

Soruşturma 4 yıldır devam ediyor

Atılan bu adım, Fransa’da atletizm dünyasını içine alan daha geniş bir yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının bir parçası.

Khelaifi’nin avukatı Renaud Semerdjian Reuters’a yaptığı açıklamada, “Hakim bir hata yapıyor. Nasser hiçbir şekilde bu işin içinde değil. Dosya içinde ismi bir kere bile geçmiyor.” dedi. Semerdjian, Fransız savcıların ülkeleri dışında gerçekleşmiş olaylarla ilgili harekete geçmesinin de ne kadar doğru olduğunu sorguladığını söyledi.

Bu adımla Khelaifi dosyada zanlı durumuna düşerken hakkında dava açılmasına da bir adım yaklaşmış oldu.

‘FIFA’ya avantaj’ iddiası araştırılıyor

Fransız savcılar bu hafta Senagalli Lamine Diack ve oğlu hakkında bir yolsuzluk ağına dahil olduklarını iddia ederek dava açılmasını talep etmişti.

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin etkili isimlerinden Tsunekazu Takeda’ya kadar sıçrayan soruşturma dört yıldır devam ediyor.

Khelaifi başka bir soruşturma kapsamında ise İsviçre’de 2026 ve 2030 Dünya Kupası’nın yayın hakkını almak için FIFA’ya ‘avantaj sağladığı’ iddiasıyla araştırılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin