Cuma günü bütçesi 20 milyar TL’nin üzerine çıkarılan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, KHK ile Erdoğan’a bağlandı

696 sayılı KHK ile geçtiğimiz Cuma gecesi 2018 bütçesi 20 milyar TL’nin üzerine çıkarılan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bağlandı. Müsteşarlığın bugünü kadar bağlı olduğu Milli Savunma Bakanlığı’na 2018 genel bütçesi rekor seviyede artırılmıştı. 2017 yılında savunmaya ayrılan 28 milyar 702 milyon 119 bin TL’lik bütçe, 2018’de yaklaşık yüzde 40 civarında bir artışla 40 milyar 402 milyon 239 bin TL’ye yükseldildi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi de Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanının daveti üzerine toplanacak komite üyeleri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, İçişleri ve Milli Savunma bakanları olacak.Buna göre, müsteşarlık personeli Cumhurbaşkanı onayı ile atanacak, Cumhurbaşkanı bu yetkisini müsteşara devredebilecek.

CHP İstanbul Milletvekili, düzenlemeye Twitter, hesabından tepki gösterdi. Tanrıkulu, şu mesajı paylaştı:

“KHK ile dikkat çeken hüküm; Bütçesi dün olağanüstü artırılan Savunma Sanayi Müsteşarlığı Savunma Bakanlığı’ndan alınarak Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Savunma Sanayi, medya patronları ve AK Parti ilişkisi dikkate alındığında bu değişiklik acaba neden?

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin